Banány

Banány jsou nejčastěji konzumované čerstvé ovoce na světě, ale nespravedlivé mzdy a špatné pracovní podmínky negativně ovlivňují každodenní život zaměstnanců na plantážích a drobných pěstitelů. Fairtrade je komplexní koncept, který nabízí producentům banánů perspektivu.

ČASTÉ PROBLÉMY PŘI PĚSTOVÁNÍ BANÁNŮ

  • Banánový průmysl se vyznačuje katastrofálními pracovními podmínkami: pracovní doba až 15 hodin denně, mzdy hluboko pod úrovní minimální mzdy,  nestandardní výpočty mzdy, nevyvážené stravování během pracovní doby a neplacené přesčasy nejsou ničím ojedinělým.
  • Chybí odborová práva: katastrofální pracovní podmínky jsou výsledkem nedostatku nezávislých odborů, které jsou na mnoha banánových plantážích zakázány.
  • Banány jsou „světovou pesticidovou jedničkou“: vývoz banánů je dobře známý nadměrným používáním chemických prostředků na hubení škůdců, které mají vážné dopady na zdraví a životní prostředí.
  • Drobní pěstitelé mají strach o svou existenci, protože nejsou schopni čelit  cenovému tlaku vývozců, dovozců a supermarketů. Budoucnost drobných pěstitelů v konkurenci s obrovskými banánovými plantážemi je nejistá.

CO PŘINÁŠÍ FAIRTRADE

Fairtrade podporuje zaměstnance na banánových plantážích i drobné pěstitele banánů.