fbpx
Pokaż menu

Aktuality

4. 3. 2021

Fairtrade zlepšuje práva a podmínky žen na květinových farmách

Nedávno zveřejněná studie zjistila, že Fairtrade na ekvádorských květinových farmách podporuje podmínky a práva žen na pracovišti i mimo něj. Průzkum naznačuje, že Fairtrade podporuje větší prosperitu, stabilní zaměstnání na plný úvazek, rovné mzdy, benefity a pracovní podmínky a také mateřskou dovolenou a služby péče o děti, které jsou ve venkovských oblastech Jižní Ameriky velmi vzácné.

Více informací
1. 3. 2021

Pět argumentů proč je Fairtrade globálním hnutím za spravedlivé obchodování

Se začátkem nového desetiletí a souvisejícím ohlédnutím za nedávnými milníky je nám jasné, že globální hnutí, jako jsou například #BlackLivesMatter a #MeToo, se nesmazatelně zapsala do dějin. A stejně tak se zapíše i pandemie onemocnění covid-19. Navzdory bezprecedentním změnám, kterými jsme všichni v roce 2020 museli projít, i nadále ve Fairtrade věříme v  možnou změnu obchodování a s ním související změnu v životech lidí. Věříme, že spravedlivé obchodování je zcela zásadní, a proto s partnery napříč celým světem usilujeme o jeho dosažení. Zde je pět argumentů, proč je Fairtrade globálním hnutím usilujícím o změnu.

Více informací
1. 3. 2021

6 důvodů proč kupovat fairtradové květiny

Věděli jste, že když si během chladných měsíců koupíte růže, jsou většinou vypěstované v Africe?

I před letošním Mezinárodním dnem žen k nám budou letecky přepraveny tisíce růží. Otázkou je, zda bychom z toho měli mít špatný pocit. Vysvětlíme vám, jak to je ve skutečnosti, a vyvrátíme běžné mýty, abychom vám ukázali, že v případě nákupu fairtradových květin nemusíte mít vůbec žádné výčitky.

Více informací
24. 2. 2021

Je nová obchodní politika EU dost férová?

Valdis Dombrovskis, výkonný viceprezident Evropské komise, představil 18. února novou obchodní politiku EU, která staví na třech hlavních pilířích: otevřenost, udržitelnost a sebevědomí. Hnutí fair trade uvítalo závazek „prosazovat hodnotové řetězce, které jsou cirkulární, zodpovědné a udržitelné“, ale s lítostí konstatuje, že neexistuje konkrétní návrh na uskutečnění této strategie.

Více informací
23. 2. 2021

Rozšířili jsme sortiment fairtradového zboží v ČR o květiny 

Přestože řezané květiny patří spolu s kávou, kakaem, banány a bavlnou mezi klíčové komodity, které mohou nést označení FAIRTRADE, na českém trhu byly (spolu s banány) až dosud tak trochu popelkou. Změnu přinesly teprve uplynulé měsíce, kdy čeští zákazníci dostali poprvé příležitost koupit květiny s touto etickou certifikací hned ve dvou obchodních řetězcích. Přinášíme rozhovor se zástupcem jednoho z nich s Tomášem Mylerem, vedoucím firemní komunikace Lidl Česká republika.

Více informací
19. 2. 2021

Všechny výrobky značky Manner obdrží během roku 2021 označení Fairtrade pro kakao

Manner používá 100% certifikované udržitelné kakao pro všechny značkové produkty. Další důležitý krok z hlediska udržitelnosti bude následovat v roce 2021, protože všechny oplatky a vafle Manner získají označení Fairtrade pro kakao.

Více informací
9. 2. 2021

Změna ve vedení Fairtrade International

V době, kdy implementuje Fairtrade International novou globální strategii, přichází do jejího vedení 3 nové tváře. Lynette Thorstensen, která se v prosinci stala předsedkyní představenstva Fairtrade International, Nyagoy Nyong’o, která od konce ledna působí jako pověřená výkonná ředitelka systému Fairtrade, a Melissa Duncan, která od 8. února působí jako pověřená výkonná ředitelka Fairtrade International.

Více informací
29. 1. 2021

Odvrácená tvář afrických růží

Lidé ve východní Africe nemají z mnoha důvodů zrovna „ustláno na růžích“. Paradoxně přitom právě odsud pochází velká část řezaných růží, které se u nás prodávají. Zejména Keňa a Etiopie patří mezi květinové velmoci. Africké růže ale mohou mít i pichlavé trny.

Více informací
12. 1. 2021

Udělali jsme první velký krok k zavedení důstojného příjmu pro pěstitele banánů

Organizace Fairtrade International stanovila novou základní mzdu pro všechny pracovníky banánových plantáží s certifikací Fairtrade. Takto nově upravený standard je milníkem v cestě za důstojným příjem, který pomůže tisícům pracovníků.

Více informací
21. 12. 2020

Bez spravedlnosti v obchodování nebude ani klimatická spravedlnost

Před pěti lety byla podepsána Pařížská dohoda o omezení emisí skleníkových plynů. Fairtrade Česko a Slovensko spolu s dalšími organizacemi hnutí fair trade vyzývá při této příležitosti státy Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu, aby plnily své závazky vyplývající z Pařížské dohody a stanovily jako prioritu spravedlivé obchodní praktiky v globálních dodavatelských řetězcích, protože ty jsou nezbytné pro nastolení klimatické spravedlnosti.

Více informací
17. 12. 2020

Představujeme Strategii Fairtrade Česko a Slovensko na období 2021 – 2025

Nově publikovaný dokument Strategie Fairtrade Česko a Slovensko představuje kromě vize, poslání a hodnot organizace naše cíle pro nadcházející pětileté období. Strukturovali jsme je  celkem do tří cílových oblastí – první z nich se týká obchodu a spolupráce s partnery, druhá je zaměřena na osvětu a zvyšování povědomí o Fairtrade a poslední oblast se týká interních cílů organizace. 

Více informací
14. 12. 2020

Strastiplná cesta pandemií Covid-19 a zamyšlení nad nejbližší budoucností – rozhovor s Mary Kinyua, keňskou pěstitelkou květin

Mary Kinyua je prezidentkou Fairtrade Africa a manažerkou lidských zdrojů v keňské květinové farmě Oserian, která zaměstnává více než 4000 pracovníků. Pandemie nákazy Covid-19 byla pro pěstitele květin ve východní Africe nejnáročnější zkouškou, jakou dosud zažili. Mary Kinyua v rozhovoru vypráví o neocenitelném programu podpory, soudržnosti se zaměstnanci v těžkých dobách a o naději na lepší zítřky.

Více informací
9. 12. 2020

Středoameričtí pěstitelé kávy a kakaa, již nyní zasažení pandemií Covid-19 a změnou klimatu, hlásí další ztráty kvůli nebývalým hurikánům

Fairtradoví středoameričtí pěstitelé, jejichž káva a kakao byly na začátku listopadu poškozeny hurikánem Eta, jsou vystaveni riziku dalších těžkých ztrát. V Nikaragui se nedávno zastavila poslední bouře, hurikán Iota, který donutil desítky tisíc lidí opustit jejich domovy. Hrozí, že další bouře způsobí další devastaci komunit.

Více informací
27. 11. 2020

Proč kupovat právě fairtradovou čokoládu?

Myslíte, že všechny čokolády jsou stejné? A co ta mnohá označení s informacemi o udržitelnosti, která vidíte na obalech v supermarketech?

Pokud milujete čokoládu a chcete, aby vaše nákupní rozhodnutí přispělo k pozitivní změně v životech pěstitelů, přečtěte si více o dopadech systému Fairtrade v tomto článku. Zaměříme se v něm na to, jak Fairtrade pomáhá  zvyšovat příjmy pěstitelů a prohlubovat jejich znalosti.

Více informací
26. 11. 2020

Papež František podporuje systém Fairtrade

Delegace složená ze zástupců Fairtrade International se setkala s papežem Františkem, aby hovořili o obchodu, změně klimatu a dopadu pandemie covid-19 na pěstitele. Papež na setkání na konci listopadu v Apoštolském paláci v Římě vyjádřil podporu systému Fairtrade.

Více informací
25. 11. 2020

V rámci Giving Tuesday osladíme život Kuchařkám bez domova a připojujeme se k výzvě „Světlo lékařům“

Giving Tuesday je celosvětový svátek, který podporuje a oslavuje chuť pomáhat druhým. Ve Fairtrade ČS jsme se  letos připojili k výzvě „Světlo lékařům“ a navíc osladíme život Kuchařkám bez domova. Darovali jsme zásobu fairtradového cukru, čokolád a kávy pro Jídelnu Kuchařek bez domova a energii lékařům v podobě fairtradových čokolád.

Více informací
18. 11. 2020

Konkrétní příběhy pomoci z Fondu pro podporu fairtadových pěstitelů

Fond pomohl od jara již tisícům farmářů a dělníků i jejich komunitám vypořádat se s bezprostředními následky krize.

Více informací
18. 11. 2020

Solidarita v rámci covid-19: Fairtrade pomáhá pěstitelům z globálního Jihu. Přinášíme vám konkrétní příklady pomoci

Organizace Fairtrade International v reakci na pandemii onemocnění covid-19 vyzvala bezprostředně v březnu členské organizace a partnery k přispění do dvou fondů na podporu pěstitelů. V rámci spojeného partnerství Fairtrade se sešlo pěstitelům v rámci financování obnovy téměř 400 milionů korun. Fairtrade Česko a Slovensko přispěla do podpůrného fondu částkou deset tisíc eur, tedy zhruba 270 tisíc korun.

Více informací
6. 11. 2020

Představujeme manuál na organizaci akcí informujících o světě

Ve spolupráci s odbornicemi na globální vzdělávání jsme v týmu Fairtrade ČS sestavili nový materiál, který pomáhá lidem pořádat veřejné informační akce. Díky materiálu mohou při plánování akcí přemýšlet nejen o samotném tématu akce a dopadu, ale i o hodnotovém rámci, který svou akcí člověk často nevědomky komunikuje navenek.

Více informací
29. 10. 2020

Mezinárodní ocenění Fairtrade 2020

Pěstitelé, podporovatelé a obchodníci Fairtrade byli vyznamenáni Mezinárodními cenami Fairtrade 2020 za vynikající prezentaci Fairtrade po celém světě. Z více než 30 zemí přišlo přes 80 přihlášek do 4 kategorií – Drobná pěstitelská organizace roku, Organizace roku s najatou pracovní silou, Obchodník roku a Kampaň roku

Více informací
26. 10. 2020

První český podcast o neziskovém sektoru: Hanka Malíková o Fairtrade, marketingu a komunikaci

Naše ředitelka Hanka Malíková přijala pozvání Lukáše Jokla k rozhovoru do Podcastu pro neziskovky. Povídali si  o principech Fairtrade. O tom jak Fairtrade pomáhá lidem v Latinské Americe, Africe a Asii, o tom, jak nám Evropanům přináší možnost volby. Volby produktu, jehož původ je certifikovaný a jehož výrobní proces je opravdu férový. V podcastu se seznámíte s pravidly Fairtrade, jak jsou nastavena a jak je zajištěna kontrola nad jejich dodržováním.

Více informací
26. 10. 2020

Fairtrade prodlužuje možnost použít flexibilní příplatek na pomoc v boji s covidem-19

Od března umožnil Fairtrade  flexibilnější rozhodování o využití fairtradového příplatku a o jeho rozdělování. Jedná se o peníze na vzdělávání, rozvoj infrastruktury a hlavně zdravotní péči. Díky tomu mohli pěstitelé jednat rychleji a chránit zdraví a živobytí farmářů a dělníků i jejich komunit. Tento prvotní krok ke změně se týkal všech typů producentů s certifikaci Fairtrade – od malých pěstitelských družstev až po velké farmy s najímanou pracovní silou.  Pro organizace s najímanou pracovní silou Fairtrade tuto možnost v září prodloužil. V praxi to znamená, že komise pro fairtradový příplatek vedené dělníky mohou i nadále rozdělit až 100 % příplatku v hotovosti.

Více informací
13. 10. 2020

Dokument Ve stínu kakaovníku z dílny Fairtrade Česko a Slovensko vyhrál cenu na festivalu Agrofilm

Dokumentární snímek Ve stínu kakaovníku byl oceněn na 36. Mezinárodním filmovém festivalu Agrofilm ve slovenské Nitře. Z celkem 94 přihlášených filmů postoupilo před mezinárodní porotu 35 dokumentů a z nich bylo 15 oceněných. Film získal cenu Osiris FAO, kterou uděluje Organizace pro výživu a zemědělství při OSN za nejlepší zpracování mezinárodního tématu.

Více informací
1. 10. 2020

Animovaný spot upozorňuje na to, že Fairtrade je součástí boje proti klimatickým změnám

Klimatická změna je zapříčiněna především způsobem života lidí v rozvinutých zemích, nejvíce však dopadá na lidi v rozvojových zemích Afriky, Jižní Ameriky a Asie, kteří už tak žijí ve složitých podmínkách a kteří na vzniku klimatické krize nenesou zásadní podíl.

Více informací
1. 10. 2020

Připomínáme si Mezinárodní den kávy

1. října si celý svět připomíná Mezinárodní den kávy. Oslavte ho společně s námi v duchu fair trade.

Více informací
21. 9. 2020

Festival Evolution a s ním i náš Miniveletrh fairtradových výrobků se letos uskutečnil v náhradním termínu 18. až 20. září

Festival Evolution, který je největší akcí ve střední a východní Evropě zaměřený na zdravý životní styl a udržitelnou spotřebu, se konal na pražském Výstavišti letos v náhradním termínu ve dnech 18. až 20. září 2020 a s ním i náš Miniveletrh fairtradových výrobků, kde jsme jako novinku na českém trhu představili fairtradové růže.

Více informací
2. 9. 2020

Osm příkladů jak fairtradoví pěstitelé chrání životní prostředí

Na celém světě jsou miliony pěstitelů, kteří jsou na zemědělství finančně závislí. Pro ně je nyní klimatická změna tou nejzásadnější hrozbou, které čelí.

Více informací
24. 8. 2020

Covid-19: dopady na pěstitele kávy na globálním Jihu

Pandemie onemocnění Covid-19 zasáhla prakticky celý svět. Co se týče přímo pěstitelů kávy, pandemie dopadla na různé oblasti různým způsobem a mění se ze dne na den. Zatímco v některých zemích se omezení pohybu pomalu uvolňují, v jiných se naopak zavádí.

Více informací
12. 8. 2020

Srpnová kampaň Fandíme Fairtrade v Tchibu

Ve dnech 17.- 23. 8. bude na pobočkách Tchiba v ČR i na Slovensku probíhat kampaň Fandíme Fairtrade. V těchto dnech mohou zákazníci uplatnit na prodejnách Tchiba slevu 25 % na fairtradovou zrnkovou kávu a kapsle Barista.

Více informací
5. 8. 2020

Dopady pandemie covid-19 na květinový průmysl v Keni. Fairtrade zachraňuje tamní květinové pěstitele.

Fairtrade podporuje keňské pracovníky a pracovnice v květinovém průmyslu od začátku krize související s pandemií covid-19. Pěstitelé zatím vyplatili více než 13 milionů korun z fairtradových příplatků za potravinové balíčky a hygienické potřeby, které pomohly 17 000 lidem.

Více informací
25. 6. 2020

Fairtrade producenti ve veřejné promluvě žádají Nestlé, aby cukrovinka KitKat zůstala Fairtrade.

„Hlas nás, producentů Fairtrade, je slyšet a je brán v potaz. Jedná se s námi s respektem a s úctou, jaké si zasloužíme.“

Prohlášení Fairtrade Foundation z 23. června 2020

Více informací
24. 6. 2020

Jak zajistit, aby legislativa pro řádnou péči o lidská práva byla uplatňována i u drobných pěstitelů a dělníků

Blog Sergiho Corbalána, výkonného ředitele Fair Trade Advocacy Office, u příležitosti vydání zprávy University of Greenwich s názvem „Making human rights due diligence frameworks work for small farmers and workers in global supply chains“.

Více informací
8. 6. 2020

Lépe řízená fairtradová družstva více profitují ze systému Fairtrade

Fairtrade International zveřejnila zprávu o průběžných výsledcích svého Západoafrického programu Fairtrade pro kakao. Ten byl spuštěn v polovině roku 2016 s cílem posílit fairtradová kakaová družstva v Ghaně a Pobřeží slonoviny, pomoci jim dosáhnout vytvoření dlouhodobých obchodních vztahů a v důsledku toho i důstojných příjmů pro pěstitele.

Více informací
20. 5. 2020

Fairtrade ve snaze zvýšit příjmy pěstitelů rozšiřuje požadavky na certifikaci kakaových a kávových družstev a obchodníků

Organizace Fairtrade International dnes zveřejnila nové standardy pro kávu a kakao, tedy dvě nejznámější fairtradové komodity. Smyslem změn je dosáhnout toho, aby u jednotlivých družstev objem kávy a kakaa obchodovaných za podmínek Fairtrade neklesal, a tedy aby zapojení do systému Fairtrade skutečně přispívalo ke zlepšování života pěstitelů na globálním Jihu.

Více informací
12. 5. 2020

Posnídali jsme férově a připomněli jsme si Světový den pro fair trade

Férovou snídaní účastníci na 170 místech v ČR a na Slovensku podpořili místní a fairtradové pěstitele a připomněli si tak Světový den pro fair trade. Tento ročník měl kvůli pandemii zcela novou podobu. Nejednalo se o obvyklý komunitní piknik za pěstitele. Letos se férově snídalo doma a zapojili se i domácnosti v Trenčíně, Lučenci a dalších místech na Slovensku.

Více informací
11. 5. 2020

Kdo vyrobil moje oblečení? Odkud pochází oblečení v našich skříních?

Jsou otázky kampaně Fashion Revolution, která nás vyzývá k tomu, abychom se zamysleli nad tím, odkud pochází oblečení v našich skříních. Uskutečnila se celosvětově od 23. do 29. dubna a zahrnovala letos hlavně online podporu a to i v České republice a na Slovensku.

Více informací
8. 5. 2020

Zítra si připomínáme Světový den pro fair trade, zapojte se do Férové snídaně

Férovou snídaní účastníci zítra podpoří místní a fairtradové pěstitele a připomenou si tak Světový den pro fair trade. Den, kdy máme každoročně druhou sobotu v květnu příležitost si uvědomit, že jídlo na našem stole a čaj nebo káva pochází od farmářů, kteří velmi tvrdě pracují, aby je pro nás vypěstovali, a často nedostávají spravedlivě zaplaceno. Nyní jsou navíc velmi zasaženi koronavirovou pandemií.

Více informací
27. 4. 2020

Covid-19: Aktuální informace o dopadech pandemie na pěstitele v Latinské Americe a Karibiku

Světová banka předpovídá, že v Latinské Americe a Karibiku nastane recese a HDP se v roce 2020 v tomto regionu propadne o 5,3 %. Dojde také k propadu cen primárních produktů, narušení dodavatelských řetězců a zhoršení globální finanční kondice. Export ve většině zemí a u většiny produktů pokračuje, ale je pomalejší vzhledem k procesním požadavkům a dostupnosti kontejnerů a místní přepravy. Přesun produktů z jednoho regionu do druhého je v některých zemích kvůli omezení pohybu náročnější. Nejpostiženější jsou v současné době producenti květin, kde v Ekvádoru zaznamenali odstávky.

Více informací
20. 4. 2020

Udržitelný rozvoj musí brát v potaz pandemická rizika

Světová fairtradová organizace (World Fair Trade Organization – WFTO) a Fairtrade International za podpory Fair Trade Advocacy Office vydaly v souvislosti s nadcházejícím Akčním plánem zemí G20 následující společné prohlášení, kterým reagují na pandemii onemocnění COVID-19.

Více informací
20. 4. 2020

Koncept „důstojného příjmu“ je nyní důležitější než kdy dříve

Rychlost, s jakou se ve světě rozšířila koronavirová infekce, nás upozornila na obrovskou míru propojení naší planety. Zdůraznila ale zároveň zranitelnost těch, kteří bohužel nemají stabilní příjem, čistou vodu k mytí rukou nebo domácnost, kde by se mohli bezpečně izolovat.

Více informací
16. 4. 2020

Virus solidaritu nezastaví. Férovou snídaní účastníci podpoří místní a fairtradové pěstitele.

Druhou květnovou sobotu se po celé České republice uskuteční snídaně na podporu místních a fairtradových pěstitelů – Férová snídaně. Letošní jubilejní 10. ročník má kvůli koronavirové pandemii zcela novou podobu. Nebude se jednat o obvyklý komunitní piknik za pěstitele. Letos se bude férově snídat doma a zapojí se i domácnosti na Slovensku a účastníci budou moci vyjádřit zájem o místní a pěstitele ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky i pomocí online nástrojů.

Více informací
6. 4. 2020

Čokoládové Velikonoce, které mohou mít dopad na rozvoj komunit

Stále větší množství čokolády má certifikaci Fairtrade – a zajišťuje tak svým pěstitelům kromě zaručené minimální výkupní ceny také příplatky, které mohou využít na rozvoj svých komunit.

Více informací
3. 4. 2020

Fairtrade International umožnila v reakci na COVID-19 vyplácení fairtradového příplatku přímo pěstitelům 

Organizace Fairtrade International v reakci na pandemii onemocnění Covid-19 umožnila flexibilnější nakládání s takzvaným fairtradovým příplatkem, tedy s penězi, které fairtradová družstva získávají nad rámec výkupní ceny. Za normálních okolností využívají družstva tyto prostředky k investicím do projektů přínosných pro celou komunitu, jako jsou zdroje pitné vody, vzdělávání nebo zdravotní péče, a do zvyšování efektivity pěstování a kvality produkce. 

Více informací
30. 3. 2020

Dohledatelnost ve fairtradových dodavatelských řetězcích

Většina fairtradových výrobků, včetně veškeré fairtradové kávy, banánů a květin, je zcela dohledatelná. Znamená to, že fairtradové suroviny jsou důsledně oddělené od nefairtradových v průběhu celého procesu zpracování. U některých komodit je to však obtížné a pěstitele by to mohlo dokonce poškozovat.

Více informací
17. 2. 2020

Všechno má svou cenu. Nakupujte Fairtrade

Je název naší zimní inzertní kampaně, kterou jsme se prezentovali od prosince do února jednak v tištěných médiích, ale i onlinu a poprvé i na CLV nosičích.

Více informací
17. 2. 2020

Minimální výkupní cena a fairtradový příplatek

Certifikace Fairtrade nabízí pěstitelům v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky dvě hlavní výhody: minimální výkupní cenu a fairtradový příplatek. Podívejme se, jak fungují v praxi a v jaké výši se aktuálně pohybují.

Více informací
6. 2. 2020

Propojování a chápání souvislostí současného světa. Představujeme nejlepší tipy pro globální vzdělávání

Společně s pěti českými odbornicemi jsme ve Fairtrade Česko a Slovensko sestavili přehled nejlepších aktivit globálního vzdělávání. Eliška Masná z organizace ADRA, Lenka Pánková z organizace ARPOK, Šárka Zápotocká z Charity ČR, Eva Malířová z NaZemi a Veronika Endrštová z Variant společnosti Člověk v tísni vytipovaly pro české pedagogy a pedagožky možnosti, čemu se věnovat v globálním vzdělávání. Tipy se hodí pro formální i neformální vzdělávání.

Více informací
13. 12. 2019

Co má práce v zemědělství společného s lidskými právy?

Většina z nás ví o lidských právech, jako jsou například rovnost, svoboda vyjadřování a náboženského vyznání, nepřípustnost otroctví nebo pronásledování. Existují ale i lidská práva, která se týkají každodenního života drobných farmářů a zaměstnanců v zemědělství všude na světě

Více informací
2. 12. 2019

V rámci Giving Tuesday jsme pozvali na fairtradovou kávu klienty doléčovacího centra SANANIMu

Letos jsme se opět zapojili do Giving Tuesday, svátku, který podporuje a oslavuje chuť pomáhat druhým. Rozhodli jsme se, že symbolicky darujeme měsíční zásobu fairtradové kávy klientům a terapeutům doléčovacího centra SANANIM v Ovčím hájku.

Více informací
14. 11. 2019

V Cardiffu jsme se zúčastnili 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst

V říjnu proběhla v Cardiffu 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst (IFTTC). Každoročně se na ní scházejí ti, kdo jsou zapojení do hnutí Fairtradových měst a škol, aby si prostřednictvím panelových diskusí, workshopů, ale také neformálních setkání se zhruba třemi stovkami dalších příznivců spravedlivého obchodu z jiných zemí vyměnili zkušenosti a vzájemně se inspirovali.

Více informací
6. 11. 2019

Fairtrade International vítá, že vlády Pobřeží slonoviny a Ghany vyhlásily důstojný příjem pěstitelů kakaa za svou prioritu

Vlády Pobřeží slonoviny a Ghany 23. října na Světovém kakaovém fóru (World Cocoa Forum) v Berlíně oficiálně vyhlásily, že jejich prioritou bude, aby pěstitelé kakaa dosahovali důstojného příjmu.

Více informací
17. 10. 2019

Více než stovka parků a náměstí hostila výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa

Praha, 14. 10. 2019 – Podle statistik ČSÚ Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukrovinek a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly. Příležitost dozvědět se to měli od soboty 5. října na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice.

Více informací
9. 9. 2019

Výstava Cena kakaa: Informujte o podmínkách pěstování kakaa i vy ve svém okolí

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce, do kterého se zapojují každoročně desítky dobrovolníků. Letos se v týdnu od 5. do 12. října 2019 koná pátý ročník zaměřený na podmínky pěstování kakaa. Výstava Cena kakaa přibližuje podmínky práce v západoafrickém Pobřeží slonoviny.

Více informací
29. 8. 2019

Fairtrade jako cesta k naplňování Cílů udržitelného rozvoje

Společně s Asociací společenské odpovědnosti jsme vydali brožuru popisující, jak hodnoty, které prosazuje Fairtrade, přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs). Hlavním smyslem materiálu je srozumitelně představit Fairtrade a podporu Fairtrade jako jeden ze způsobů, jak mohou aktivní jednotlivci či odpovědné firmy k dosažení SDGs sami přispět.

Více informací
22. 6. 2019

Ghana a Pobřeží slonoviny ohlásily zvýšení cen kakaa

Ghana a Pobřeží slonoviny, tedy dvě země, kde se vypěstuje 60 procent světové produkce kakaa, ohlásily záměr zvýšit výkupní cenu této komodity na 2600 dolarů za tunu kakaových bobů.

Více informací
11. 6. 2019

Dětská práce je součástí začarovaného kruhu chudoby

I letos se 12. červen z iniciativy OSN a ILO (Mezinárodní organizace práce) připomíná jako Světový den boje proti dětské práci. Přestože ILO si letos připomíná 100 let své existence a boj proti dětské práci byl od počátku její prioritou, vyřešit tento problém se bohužel dodnes nepodařilo. Informace o počtu dětí, jimž každodenní těžká práce znemožňuje školní docházku a přirozený rozvoj, jsou alarmující: celosvětově jde o 152 milionů dětí, především v Africe a Asii, z nichž téměř tři čtvrtiny pracují v zemědělství. (zdroj: ILO)

Více informací
11. 6. 2019

Vítězové soutěže Fandíme Fairtrade dostali fairtradové míče

Loni na podzim jsme Fairtradovým školám, Fairtradovým městům, Fairtradovým církevním sborům a členským organizacím Fairtrade Česko a Slovensko poslali balíčky, které obsahovaly mimo jiné fairtradovou kávu, zástěry z fairtradové bavlny, třtinový cukr, samolepky nebo stojánky s příběhem fairtradové farmářky.

Více informací
24. 4. 2019

Hlas z daleké Indie – jak Fairtrade pomáhá pěstitelům bavlny v Uríše

V odlehlém okrese Bolangir ve východoindickém státě Uríša pěstuje družstvo Pratima Organic Growers udržitelnou bavlnu. Družstvo tvoří 2088 členů, kteří pocházejí ze 72 různých vesnic. Až donedávna měli s okolním světem jen omezený kontakt a žili ve značné chudobě.

Více informací
27. 3. 2019

Hledali jsme odpovědi na otázku, jak pěstovat kávu udržitelně

„Do roku 2050 přijdeme vlivem klimatických změn o polovinu ploch, které jsou vhodné k pěstování kávy.“ I to zaznělo na panelové diskusi k udržitelnému pěstování kávy, kterou jsme pod názvem „Čeká nás doba cikorková?“ uspořádali v neděli 24. března v rámci Festivalu Evolution.

Více informací
8. 3. 2019

MDŽ: Pozici žen posiluje Fairtrade hlavně vzděláváním

Posilování postavení žen je jedním z cílů systému Fairtrade. U příležitosti mezinárodního dne žen, který u nás poněkud zprofanovala desetiletí socialismu, ale který je důležitou připomínkou potřeby rovnoprávnosti mezi muži a ženami, proto i Fairtrade upozorňuje na to, že ženy by měly mít spravedlivý podíl na rozhodování v komunitách, kde žijí.

Více informací
20. 2. 2019

Pro obchodníky jsme uspořádali školení o certifikaci Fairtrade

V úterý 12. února se v prostorách Centra Langhans konalo vůbec první školení pro obchodní partnery Fairtrade Česko a Slovensko na téma získání certifikace Fairtrade a úspěšné absolvování auditů.

Více informací
19. 2. 2019

Již popáté pořádáme miniveletrh fairtradových výrobků na Festivalu Evolution

Od 22. do 24. března bude na pražském Výstavišti probíhat Festival Evolution, který je největší akcí ve střední a východní Evropě zaměřenou na zdravý životní styl a udržitelnou spotřebu. Fairtrade Česko a Slovensko během něj uspořádá již tradiční miniveletrh fairtradových výrobků.

Více informací
14. 2. 2019

Fairtradové květiny mají nižší uhlíkovou stopu než výpěstky z evropských skleníků

Svatý Valentýn tradičně zvýšil prodeje květin a přirozeně také znovu rozvířil debatu o tom, za jakých podmínek jsou řezané květiny prodávané na našem trhu pěstovány a jak se k nám dostávají.

Více informací
4. 2. 2019

Navštívili jsme pěstitele fairtradové bavlny a koření

V lednu jsme zorganizovali novinářskou cestu do Indie, jejímž smyslem bylo přesvědčit se na vlastní oči, jak systém Fairtrade funguje v praxi a jaké benefity pěstitelům v zemích globálního Jihu přináší. Spolu s námi cestovali do Indie zástupci pěti českých médií.

Více informací
27. 1. 2019

V únoru pořádáme školení o certifikaci Fairtrade pro výrobce, zpracovatele a obchodníky

Systému Fairtrade velmi záleží na transparentnosti a důvěryhodnosti. Proto je celý
dodavatelský řetězec výrobků Fairtrade, od pěstitelů surovin až po finální výrobce
fairtradových produktů, důsledně kontrolovaný. Pro zpracování fairtradových surovin a
obchodování s nimi i pro výrobu fairtradových produktů je nutná certifikace, kterou zajišťuje
nezávislá společnost Flocert.

Více informací
14. 1. 2019

Čeští novináři míří za pěstiteli fairtradové bavlny do Indie

Je lepší jednou vidět než stokrát slyšet. To je hlavní důvod, proč jsme ve dnech 14. až 22. ledna pro zástupce českých médií zorganizovali novinářskou cestu do Indie. Hlavním cílem je seznámit se s tím, za jakých podmínek se pěstují suroviny pro výrobu věcí, jež každodenně používáme, zjistit, jak žijí fairtradoví farmáři a v čem jim Fairtrade pomáhá.

Více informací
3. 12. 2018

V rámci Giving Tuesday jsme pozvali seniory do Muzea čokolády

Letos jsme se zapojili do Giving Tuesday, svátku, který podporuje a oslavuje chuť pomáhat druhým. Rozhodli jsme se, že pozveme seniory z komunitního centra Život 90 na speciální workshop do Muzea čokolády Choco Story, kde mohli ochutnat čerstvě vyrobené pralinky, seznámit se s procesem výroby čokolády a také si vytvořit vlastní (samozřejmě fairtradovou) čokoládu. Ohlasy našich hostů byly skvělé a jednoznačně svědčí o tom, že čokoláda chutná v každém věku.

Více informací
1. 10. 2018

Rozjeli jsme kampaň Fandíme Fairtrade

U příležitosti mezinárodního dne kávy (1. 10.) jsme ve spolupráci s vybranými kavárnami zahájili kampaň Fandíme Fairtrade zaměřenou na segment HORECA (hotely, restaurace, kavárny). V rámci ní jste se v kavárnách mohli setkat s kulatými baleními fairtradového cukru, informačními stojánky s příběhem pěstitelky fairtradové kávy, samolepkami nebo plackami a začíst se do premiérového vydání Kávových novin s informacemi ze světa fairtradové kávy.

Více informací
20. 4. 2018

Fairtrade Česko a Slovensko je členem Asociace společenské odpovědnosti

Vstoupili jsme do Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR). Ta je největší iniciativou společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN v Česku, která prostřednictvím aktivního dialogu se státem významně ovlivňuje a vytváří CSR politiku a agendu udržitelného rozvoje v Česku. Připojili jsme se tak k více než 260 členům A-CSR z řad korporátního, neziskového, vzdělávacího i veřejného sektoru, jejichž snahou je spoluprací s ostatními zvýšit svůj potenciál a kompetence v oblasti CSR a SDGs.

Více informací