fbpx
Ukaž menu

Aktuality

Únor 17, 2020

Všechno má svou cenu. Nakupujte Fairtrade

Je název naší zimní inzertní kampaně, kterou jsme se prezentovali od prosince do února jednak v tištěných médiích, ale i onlinu a poprvé i na CLV nosičích.

Více informací
Únor 17, 2020

Minimální výkupní cena a fairtradový příplatek

Certifikace Fairtrade nabízí pěstitelům v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky dvě hlavní výhody: minimální výkupní cenu a fairtradový příplatek. Podívejme se, jak fungují v praxi a v jaké výši se aktuálně pohybují.

Více informací
Únor 6, 2020

Propojování a chápání souvislostí současného světa. Představujeme nejlepší tipy pro globální vzdělávání

Společně s pěti českými odbornicemi jsme ve Fairtrade Česko a Slovensko sestavili přehled nejlepších aktivit globálního vzdělávání. Eliška Masná z organizace ADRA, Lenka Pánková z organizace ARPOK, Šárka Zápotocká z Charity ČR, Eva Malířová z NaZemi a Veronika Endrštová z Variant společnosti Člověk v tísni vytipovaly pro české pedagogy a pedagožky možnosti, čemu se věnovat v globálním vzdělávání. Tipy se hodí pro formální i neformální vzdělávání.

Více informací
Prosinec 13, 2019

Co má práce v zemědělství společného s lidskými právy?

Většina z nás ví o lidských právech, jako jsou například rovnost, svoboda vyjadřování a náboženského vyznání, nepřípustnost otroctví nebo pronásledování. Existují ale i lidská práva, která se týkají každodenního života drobných farmářů a zaměstnanců v zemědělství všude na světě

Více informací
Prosinec 2, 2019

V rámci Giving Tuesday jsme pozvali na fairtradovou kávu klienty doléčovacího centra SANANIMu

Letos jsme se opět zapojili do Giving Tuesday, svátku, který podporuje a oslavuje chuť pomáhat druhým. Rozhodli jsme se, že symbolicky darujeme měsíční zásobu fairtradové kávy klientům a terapeutům doléčovacího centra SANANIM v Ovčím hájku.

Více informací
Listopad 14, 2019

V Cardiffu jsme se zúčastnili 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst

V říjnu proběhla v Cardiffu 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst (IFTTC). Každoročně se na ní scházejí ti, kdo jsou zapojení do hnutí Fairtradových měst a škol, aby si prostřednictvím panelových diskusí, workshopů, ale také neformálních setkání se zhruba třemi stovkami dalších příznivců spravedlivého obchodu z jiných zemí vyměnili zkušenosti a vzájemně se inspirovali.

Více informací
Listopad 6, 2019

Fairtrade International vítá, že vlády Pobřeží slonoviny a Ghany vyhlásily důstojný příjem pěstitelů kakaa za svou prioritu

Vlády Pobřeží slonoviny a Ghany 23. října na Světovém kakaovém fóru (World Cocoa Forum) v Berlíně oficiálně vyhlásily, že jejich prioritou bude, aby pěstitelé kakaa dosahovali důstojného příjmu.

Více informací
Říjen 17, 2019

Více než stovka parků a náměstí hostila výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa

Praha, 14. 10. 2019 – Podle statistik ČSÚ Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukrovinek a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly. Příležitost dozvědět se to měli od soboty 5. října na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice.

Více informací
Září 9, 2019

Výstava Cena kakaa: Informujte o podmínkách pěstování kakaa i vy ve svém okolí

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce, do kterého se zapojují každoročně desítky dobrovolníků. Letos se v týdnu od 5. do 12. října 2019 koná pátý ročník zaměřený na podmínky pěstování kakaa. Výstava Cena kakaa přibližuje podmínky práce v západoafrickém Pobřeží slonoviny.

Více informací
Srpen 29, 2019

Fairtrade jako cesta k naplňování Cílů udržitelného rozvoje

Společně s Asociací společenské odpovědnosti jsme vydali brožuru popisující, jak hodnoty, které prosazuje Fairtrade, přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs). Hlavním smyslem materiálu je srozumitelně představit Fairtrade a podporu Fairtrade jako jeden ze způsobů, jak mohou aktivní jednotlivci či odpovědné firmy k dosažení SDGs sami přispět.

Více informací
Červen 22, 2019

Ghana a Pobřeží slonoviny ohlásily zvýšení cen kakaa

Ghana a Pobřeží slonoviny, tedy dvě země, kde se vypěstuje 60 procent světové produkce kakaa, ohlásily záměr zvýšit výkupní cenu této komodity na 2600 dolarů za tunu kakaových bobů.

Více informací
Červen 11, 2019

Dětská práce je součástí začarovaného kruhu chudoby

I letos se 12. červen z iniciativy OSN a ILO (Mezinárodní organizace práce) připomíná jako Světový den boje proti dětské práci. Přestože ILO si letos připomíná 100 let své existence a boj proti dětské práci byl od počátku její prioritou, vyřešit tento problém se bohužel dodnes nepodařilo. Informace o počtu dětí, jimž každodenní těžká práce znemožňuje školní docházku a přirozený rozvoj, jsou alarmující: celosvětově jde o 152 milionů dětí, především v Africe a Asii, z nichž téměř tři čtvrtiny pracují v zemědělství. (zdroj: ILO)

Více informací
Červen 11, 2019

Vítězové soutěže Fandíme Fairtrade dostali fairtradové míče

Loni na podzim jsme Fairtradovým školám, Fairtradovým městům, Fairtradovým církevním sborům a členským organizacím Fairtrade Česko a Slovensko poslali balíčky, které obsahovaly mimo jiné fairtradovou kávu, zástěry z fairtradové bavlny, třtinový cukr, samolepky nebo stojánky s příběhem fairtradové farmářky.

Více informací
Duben 24, 2019

Hlas z daleké Indie – jak Fairtrade pomáhá pěstitelům bavlny v Uríše

V odlehlém okrese Bolangir ve východoindickém státě Uríša pěstuje družstvo Pratima Organic Growers udržitelnou bavlnu. Družstvo tvoří 2088 členů, kteří pocházejí ze 72 různých vesnic. Až donedávna měli s okolním světem jen omezený kontakt a žili ve značné chudobě.

Více informací
Březen 27, 2019

Hledali jsme odpovědi na otázku, jak pěstovat kávu udržitelně

„Do roku 2050 přijdeme vlivem klimatických změn o polovinu ploch, které jsou vhodné k pěstování kávy.“ I to zaznělo na panelové diskusi k udržitelnému pěstování kávy, kterou jsme pod názvem „Čeká nás doba cikorková?“ uspořádali v neděli 24. března v rámci Festivalu Evolution.

Více informací
Březen 8, 2019

MDŽ: Pozici žen posiluje Fairtrade hlavně vzděláváním

Posilování postavení žen je jedním z cílů systému Fairtrade. U příležitosti mezinárodního dne žen, který u nás poněkud zprofanovala desetiletí socialismu, ale který je důležitou připomínkou potřeby rovnoprávnosti mezi muži a ženami, proto i Fairtrade upozorňuje na to, že ženy by měly mít spravedlivý podíl na rozhodování v komunitách, kde žijí.

Více informací
Únor 20, 2019

Pro obchodníky jsme uspořádali školení o certifikaci Fairtrade

V úterý 12. února se v prostorách Centra Langhans konalo vůbec první školení pro obchodní partnery Fairtrade Česko a Slovensko na téma získání certifikace Fairtrade a úspěšné absolvování auditů.

Více informací
Únor 19, 2019

Již popáté pořádáme miniveletrh fairtradových výrobků na Festivalu Evolution

Od 22. do 24. března bude na pražském Výstavišti probíhat Festival Evolution, který je největší akcí ve střední a východní Evropě zaměřenou na zdravý životní styl a udržitelnou spotřebu. Fairtrade Česko a Slovensko během něj uspořádá již tradiční miniveletrh fairtradových výrobků.

Více informací
Únor 14, 2019

Fairtradové květiny mají nižší uhlíkovou stopu než výpěstky z evropských skleníků

Svatý Valentýn tradičně zvýšil prodeje květin a přirozeně také znovu rozvířil debatu o tom, za jakých podmínek jsou řezané květiny prodávané na našem trhu pěstovány a jak se k nám dostávají.

Více informací
Únor 4, 2019

Navštívili jsme pěstitele fairtradové bavlny a koření

V lednu jsme zorganizovali novinářskou cestu do Indie, jejímž smyslem bylo přesvědčit se na vlastní oči, jak systém Fairtrade funguje v praxi a jaké benefity pěstitelům v zemích globálního Jihu přináší. Spolu s námi cestovali do Indie zástupci pěti českých médií.

Více informací
Leden 27, 2019

V únoru pořádáme školení o certifikaci Fairtrade pro výrobce, zpracovatele a obchodníky

Systému Fairtrade velmi záleží na transparentnosti a důvěryhodnosti. Proto je celý
dodavatelský řetězec výrobků Fairtrade, od pěstitelů surovin až po finální výrobce
fairtradových produktů, důsledně kontrolovaný. Pro zpracování fairtradových surovin a
obchodování s nimi i pro výrobu fairtradových produktů je nutná certifikace, kterou zajišťuje
nezávislá společnost Flocert.

Více informací
Leden 14, 2019

Čeští novináři míří za pěstiteli fairtradové bavlny do Indie

Je lepší jednou vidět než stokrát slyšet. To je hlavní důvod, proč jsme ve dnech 14. až 22. ledna pro zástupce českých médií zorganizovali novinářskou cestu do Indie. Hlavním cílem je seznámit se s tím, za jakých podmínek se pěstují suroviny pro výrobu věcí, jež každodenně používáme, zjistit, jak žijí fairtradoví farmáři a v čem jim Fairtrade pomáhá.

Více informací
Prosinec 3, 2018

V rámci Giving Tuesday jsme pozvali seniory do Muzea čokolády

Letos jsme se zapojili do Giving Tuesday, svátku, který podporuje a oslavuje chuť pomáhat druhým. Rozhodli jsme se, že pozveme seniory z komunitního centra Život 90 na speciální workshop do Muzea čokolády Choco Story, kde mohli ochutnat čerstvě vyrobené pralinky, seznámit se s procesem výroby čokolády a také si vytvořit vlastní (samozřejmě fairtradovou) čokoládu. Ohlasy našich hostů byly skvělé a jednoznačně svědčí o tom, že čokoláda chutná v každém věku.

Více informací
Říjen 1, 2018

Rozjeli jsme kampaň Fandíme Fairtrade

U příležitosti mezinárodního dne kávy (1. 10.) jsme ve spolupráci s vybranými kavárnami zahájili kampaň Fandíme Fairtrade zaměřenou na segment HORECA (hotely, restaurace, kavárny). V rámci ní jste se v kavárnách mohli setkat s kulatými baleními fairtradového cukru, informačními stojánky s příběhem pěstitelky fairtradové kávy, samolepkami nebo plackami a začíst se do premiérového vydání Kávových novin s informacemi ze světa fairtradové kávy.

Více informací
Duben 20, 2018

Fairtrade Česko a Slovensko je členem Asociace společenské odpovědnosti

Vstoupili jsme do Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR). Ta je největší iniciativou společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN v Česku, která prostřednictvím aktivního dialogu se státem významně ovlivňuje a vytváří CSR politiku a agendu udržitelného rozvoje v Česku. Připojili jsme se tak k více než 260 členům A-CSR z řad korporátního, neziskového, vzdělávacího i veřejného sektoru, jejichž snahou je spoluprací s ostatními zvýšit svůj potenciál a kompetence v oblasti CSR a SDGs.

Více informací