fbpx
Pokaż menu

Aktuality

13. 10. 2020

Dokument Ve stínu kakaovníku z dílny Fairtrade Česko a Slovensko vyhrál cenu na festivalu Agrofilm

Dokumentární snímek Ve stínu kakaovníku byl oceněn na 36. Mezinárodním filmovém festivalu Agrofilm ve slovenské Nitře. Z celkem 94 přihlášených filmů postoupilo před mezinárodní porotu 35 dokumentů a z nich bylo 15 oceněných. Film získal cenu Osiris FAO, kterou uděluje Organizace pro výživu a zemědělství při OSN za nejlepší zpracování mezinárodního tématu.

Více informací
1. 10. 2020

Animovaný spot upozorňuje na to, že Fairtrade je součástí boje proti klimatickým změnám

Klimatická změna je zapříčiněna především způsobem života lidí v rozvinutých zemích, nejvíce však dopadá na lidi v rozvojových zemích Afriky, Jižní Ameriky a Asie, kteří už tak žijí ve složitých podmínkách a kteří na vzniku klimatické krize nenesou zásadní podíl.

Více informací
1. 10. 2020

Připomínáme si Mezinárodní den kávy

1. října si celý svět připomíná Mezinárodní den kávy. Oslavte ho společně s námi v duchu fair trade.

Více informací
21. 9. 2020

Festival Evolution a s ním i náš Miniveletrh fairtradových výrobků se letos uskutečnil v náhradním termínu 18. až 20. září

Festival Evolution, který je největší akcí ve střední a východní Evropě zaměřený na zdravý životní styl a udržitelnou spotřebu, se konal na pražském Výstavišti letos v náhradním termínu ve dnech 18. až 20. září 2020 a s ním i náš Miniveletrh fairtradových výrobků, kde jsme jako novinku na českém trhu představili fairtradové růže.

Více informací
2. 9. 2020

Osm příkladů jak fairtradoví pěstitelé chrání životní prostředí

Na celém světě jsou miliony pěstitelů, kteří jsou na zemědělství finančně závislí. Pro ně je nyní klimatická změna tou nejzásadnější hrozbou, které čelí.

Více informací
24. 8. 2020

Covid-19: dopady na pěstitele kávy na globálním Jihu

Pandemie onemocnění Covid-19 zasáhla prakticky celý svět. Co se týče přímo pěstitelů kávy, pandemie dopadla na různé oblasti různým způsobem a mění se ze dne na den. Zatímco v některých zemích se omezení pohybu pomalu uvolňují, v jiných se naopak zavádí.

Více informací
12. 8. 2020

Srpnová kampaň Fandíme Fairtrade v Tchibu

Ve dnech 17.- 23. 8. bude na pobočkách Tchiba v ČR i na Slovensku probíhat kampaň Fandíme Fairtrade. V těchto dnech mohou zákazníci uplatnit na prodejnách Tchiba slevu 25 % na fairtradovou zrnkovou kávu a kapsle Barista.

Více informací
5. 8. 2020

Dopady pandemie covid-19 na květinový průmysl v Keni. Fairtrade zachraňuje tamní květinové pěstitele.

Fairtrade podporuje keňské pracovníky a pracovnice v květinovém průmyslu od začátku krize související s pandemií covid-19. Pěstitelé zatím vyplatili více než 13 milionů korun z fairtradových příplatků za potravinové balíčky a hygienické potřeby, které pomohly 17 000 lidem.

Více informací
25. 6. 2020

Fairtrade producenti ve veřejné promluvě žádají Nestlé, aby cukrovinka KitKat zůstala Fairtrade.

„Hlas nás, producentů Fairtrade, je slyšet a je brán v potaz. Jedná se s námi s respektem a s úctou, jaké si zasloužíme.“

Prohlášení Fairtrade Foundation z 23. června 2020

Více informací
24. 6. 2020

Jak zajistit, aby legislativa pro řádnou péči o lidská práva byla uplatňována i u drobných pěstitelů a dělníků

Blog Sergiho Corbalána, výkonného ředitele Fair Trade Advocacy Office, u příležitosti vydání zprávy University of Greenwich s názvem „Making human rights due diligence frameworks work for small farmers and workers in global supply chains“.

Více informací
8. 6. 2020

Lépe řízená fairtradová družstva více profitují ze systému Fairtrade

Fairtrade International zveřejnila zprávu o průběžných výsledcích svého Západoafrického programu Fairtrade pro kakao. Ten byl spuštěn v polovině roku 2016 s cílem posílit fairtradová kakaová družstva v Ghaně a Pobřeží slonoviny, pomoci jim dosáhnout vytvoření dlouhodobých obchodních vztahů a v důsledku toho i důstojných příjmů pro pěstitele.

Více informací
20. 5. 2020

Fairtrade ve snaze zvýšit příjmy pěstitelů rozšiřuje požadavky na certifikaci kakaových a kávových družstev a obchodníků

Organizace Fairtrade International dnes zveřejnila nové standardy pro kávu a kakao, tedy dvě nejznámější fairtradové komodity. Smyslem změn je dosáhnout toho, aby u jednotlivých družstev objem kávy a kakaa obchodovaných za podmínek Fairtrade neklesal, a tedy aby zapojení do systému Fairtrade skutečně přispívalo ke zlepšování života pěstitelů na globálním Jihu.

Více informací
12. 5. 2020

Posnídali jsme férově a připomněli jsme si Světový den pro fair trade

Férovou snídaní účastníci na 170 místech v ČR a na Slovensku podpořili místní a fairtradové pěstitele a připomněli si tak Světový den pro fair trade. Tento ročník měl kvůli pandemii zcela novou podobu. Nejednalo se o obvyklý komunitní piknik za pěstitele. Letos se férově snídalo doma a zapojili se i domácnosti v Trenčíně, Lučenci a dalších místech na Slovensku.

Více informací
11. 5. 2020

Kdo vyrobil moje oblečení? Odkud pochází oblečení v našich skříních?

Jsou otázky kampaně Fashion Revolution, která nás vyzývá k tomu, abychom se zamysleli nad tím, odkud pochází oblečení v našich skříních. Uskutečnila se celosvětově od 23. do 29. dubna a zahrnovala letos hlavně online podporu a to i v České republice a na Slovensku.

Více informací
8. 5. 2020

Zítra si připomínáme Světový den pro fair trade, zapojte se do Férové snídaně

Férovou snídaní účastníci zítra podpoří místní a fairtradové pěstitele a připomenou si tak Světový den pro fair trade. Den, kdy máme každoročně druhou sobotu v květnu příležitost si uvědomit, že jídlo na našem stole a čaj nebo káva pochází od farmářů, kteří velmi tvrdě pracují, aby je pro nás vypěstovali, a často nedostávají spravedlivě zaplaceno. Nyní jsou navíc velmi zasaženi koronavirovou pandemií.

Více informací
27. 4. 2020

Covid-19: Aktuální informace o dopadech pandemie na pěstitele v Latinské Americe a Karibiku

Světová banka předpovídá, že v Latinské Americe a Karibiku nastane recese a HDP se v roce 2020 v tomto regionu propadne o 5,3 %. Dojde také k propadu cen primárních produktů, narušení dodavatelských řetězců a zhoršení globální finanční kondice. Export ve většině zemí a u většiny produktů pokračuje, ale je pomalejší vzhledem k procesním požadavkům a dostupnosti kontejnerů a místní přepravy. Přesun produktů z jednoho regionu do druhého je v některých zemích kvůli omezení pohybu náročnější. Nejpostiženější jsou v současné době producenti květin, kde v Ekvádoru zaznamenali odstávky.

Více informací
20. 4. 2020

Udržitelný rozvoj musí brát v potaz pandemická rizika

Světová fairtradová organizace (World Fair Trade Organization – WFTO) a Fairtrade International za podpory Fair Trade Advocacy Office vydaly v souvislosti s nadcházejícím Akčním plánem zemí G20 následující společné prohlášení, kterým reagují na pandemii onemocnění COVID-19.

Více informací
20. 4. 2020

Koncept „důstojného příjmu“ je nyní důležitější než kdy dříve

Rychlost, s jakou se ve světě rozšířila koronavirová infekce, nás upozornila na obrovskou míru propojení naší planety. Zdůraznila ale zároveň zranitelnost těch, kteří bohužel nemají stabilní příjem, čistou vodu k mytí rukou nebo domácnost, kde by se mohli bezpečně izolovat.

Více informací
16. 4. 2020

Virus solidaritu nezastaví. Férovou snídaní účastníci podpoří místní a fairtradové pěstitele.

Druhou květnovou sobotu se po celé České republice uskuteční snídaně na podporu místních a fairtradových pěstitelů – Férová snídaně. Letošní jubilejní 10. ročník má kvůli koronavirové pandemii zcela novou podobu. Nebude se jednat o obvyklý komunitní piknik za pěstitele. Letos se bude férově snídat doma a zapojí se i domácnosti na Slovensku a účastníci budou moci vyjádřit zájem o místní a pěstitele ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky i pomocí online nástrojů.

Více informací
6. 4. 2020

Čokoládové Velikonoce, které mohou mít dopad na rozvoj komunit

Stále větší množství čokolády má certifikaci Fairtrade – a zajišťuje tak svým pěstitelům kromě zaručené minimální výkupní ceny také příplatky, které mohou využít na rozvoj svých komunit.

Více informací
3. 4. 2020

Fairtrade International umožnila v reakci na COVID-19 vyplácení fairtradového příplatku přímo pěstitelům 

Organizace Fairtrade International v reakci na pandemii onemocnění Covid-19 umožnila flexibilnější nakládání s takzvaným fairtradovým příplatkem, tedy s penězi, které fairtradová družstva získávají nad rámec výkupní ceny. Za normálních okolností využívají družstva tyto prostředky k investicím do projektů přínosných pro celou komunitu, jako jsou zdroje pitné vody, vzdělávání nebo zdravotní péče, a do zvyšování efektivity pěstování a kvality produkce. 

Více informací
30. 3. 2020

Dohledatelnost ve fairtradových dodavatelských řetězcích

Většina fairtradových výrobků, včetně veškeré fairtradové kávy, banánů a květin, je zcela dohledatelná. Znamená to, že fairtradové suroviny jsou důsledně oddělené od nefairtradových v průběhu celého procesu zpracování. U některých komodit je to však obtížné a pěstitele by to mohlo dokonce poškozovat.

Více informací
17. 2. 2020

Všechno má svou cenu. Nakupujte Fairtrade

Je název naší zimní inzertní kampaně, kterou jsme se prezentovali od prosince do února jednak v tištěných médiích, ale i onlinu a poprvé i na CLV nosičích.

Více informací
17. 2. 2020

Minimální výkupní cena a fairtradový příplatek

Certifikace Fairtrade nabízí pěstitelům v zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky dvě hlavní výhody: minimální výkupní cenu a fairtradový příplatek. Podívejme se, jak fungují v praxi a v jaké výši se aktuálně pohybují.

Více informací
6. 2. 2020

Propojování a chápání souvislostí současného světa. Představujeme nejlepší tipy pro globální vzdělávání

Společně s pěti českými odbornicemi jsme ve Fairtrade Česko a Slovensko sestavili přehled nejlepších aktivit globálního vzdělávání. Eliška Masná z organizace ADRA, Lenka Pánková z organizace ARPOK, Šárka Zápotocká z Charity ČR, Eva Malířová z NaZemi a Veronika Endrštová z Variant společnosti Člověk v tísni vytipovaly pro české pedagogy a pedagožky možnosti, čemu se věnovat v globálním vzdělávání. Tipy se hodí pro formální i neformální vzdělávání.

Více informací
13. 12. 2019

Co má práce v zemědělství společného s lidskými právy?

Většina z nás ví o lidských právech, jako jsou například rovnost, svoboda vyjadřování a náboženského vyznání, nepřípustnost otroctví nebo pronásledování. Existují ale i lidská práva, která se týkají každodenního života drobných farmářů a zaměstnanců v zemědělství všude na světě

Více informací
2. 12. 2019

V rámci Giving Tuesday jsme pozvali na fairtradovou kávu klienty doléčovacího centra SANANIMu

Letos jsme se opět zapojili do Giving Tuesday, svátku, který podporuje a oslavuje chuť pomáhat druhým. Rozhodli jsme se, že symbolicky darujeme měsíční zásobu fairtradové kávy klientům a terapeutům doléčovacího centra SANANIM v Ovčím hájku.

Více informací
14. 11. 2019

V Cardiffu jsme se zúčastnili 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst

V říjnu proběhla v Cardiffu 13. Mezinárodní konference Fairtradových měst (IFTTC). Každoročně se na ní scházejí ti, kdo jsou zapojení do hnutí Fairtradových měst a škol, aby si prostřednictvím panelových diskusí, workshopů, ale také neformálních setkání se zhruba třemi stovkami dalších příznivců spravedlivého obchodu z jiných zemí vyměnili zkušenosti a vzájemně se inspirovali.

Více informací
6. 11. 2019

Fairtrade International vítá, že vlády Pobřeží slonoviny a Ghany vyhlásily důstojný příjem pěstitelů kakaa za svou prioritu

Vlády Pobřeží slonoviny a Ghany 23. října na Světovém kakaovém fóru (World Cocoa Forum) v Berlíně oficiálně vyhlásily, že jejich prioritou bude, aby pěstitelé kakaa dosahovali důstojného příjmu.

Více informací
17. 10. 2019

Více než stovka parků a náměstí hostila výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa

Praha, 14. 10. 2019 – Podle statistik ČSÚ Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukrovinek a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly. Příležitost dozvědět se to měli od soboty 5. října na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice.

Více informací
9. 9. 2019

Výstava Cena kakaa: Informujte o podmínkách pěstování kakaa i vy ve svém okolí

Výstava na stromech je celorepublikový výstavový happening na podporu důstojné práce, do kterého se zapojují každoročně desítky dobrovolníků. Letos se v týdnu od 5. do 12. října 2019 koná pátý ročník zaměřený na podmínky pěstování kakaa. Výstava Cena kakaa přibližuje podmínky práce v západoafrickém Pobřeží slonoviny.

Více informací
29. 8. 2019

Fairtrade jako cesta k naplňování Cílů udržitelného rozvoje

Společně s Asociací společenské odpovědnosti jsme vydali brožuru popisující, jak hodnoty, které prosazuje Fairtrade, přispívají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals – SDGs). Hlavním smyslem materiálu je srozumitelně představit Fairtrade a podporu Fairtrade jako jeden ze způsobů, jak mohou aktivní jednotlivci či odpovědné firmy k dosažení SDGs sami přispět.

Více informací
22. 6. 2019

Ghana a Pobřeží slonoviny ohlásily zvýšení cen kakaa

Ghana a Pobřeží slonoviny, tedy dvě země, kde se vypěstuje 60 procent světové produkce kakaa, ohlásily záměr zvýšit výkupní cenu této komodity na 2600 dolarů za tunu kakaových bobů.

Více informací
11. 6. 2019

Dětská práce je součástí začarovaného kruhu chudoby

I letos se 12. červen z iniciativy OSN a ILO (Mezinárodní organizace práce) připomíná jako Světový den boje proti dětské práci. Přestože ILO si letos připomíná 100 let své existence a boj proti dětské práci byl od počátku její prioritou, vyřešit tento problém se bohužel dodnes nepodařilo. Informace o počtu dětí, jimž každodenní těžká práce znemožňuje školní docházku a přirozený rozvoj, jsou alarmující: celosvětově jde o 152 milionů dětí, především v Africe a Asii, z nichž téměř tři čtvrtiny pracují v zemědělství. (zdroj: ILO)

Více informací
11. 6. 2019

Vítězové soutěže Fandíme Fairtrade dostali fairtradové míče

Loni na podzim jsme Fairtradovým školám, Fairtradovým městům, Fairtradovým církevním sborům a členským organizacím Fairtrade Česko a Slovensko poslali balíčky, které obsahovaly mimo jiné fairtradovou kávu, zástěry z fairtradové bavlny, třtinový cukr, samolepky nebo stojánky s příběhem fairtradové farmářky.

Více informací
24. 4. 2019

Hlas z daleké Indie – jak Fairtrade pomáhá pěstitelům bavlny v Uríše

V odlehlém okrese Bolangir ve východoindickém státě Uríša pěstuje družstvo Pratima Organic Growers udržitelnou bavlnu. Družstvo tvoří 2088 členů, kteří pocházejí ze 72 různých vesnic. Až donedávna měli s okolním světem jen omezený kontakt a žili ve značné chudobě.

Více informací
27. 3. 2019

Hledali jsme odpovědi na otázku, jak pěstovat kávu udržitelně

„Do roku 2050 přijdeme vlivem klimatických změn o polovinu ploch, které jsou vhodné k pěstování kávy.“ I to zaznělo na panelové diskusi k udržitelnému pěstování kávy, kterou jsme pod názvem „Čeká nás doba cikorková?“ uspořádali v neděli 24. března v rámci Festivalu Evolution.

Více informací
8. 3. 2019

MDŽ: Pozici žen posiluje Fairtrade hlavně vzděláváním

Posilování postavení žen je jedním z cílů systému Fairtrade. U příležitosti mezinárodního dne žen, který u nás poněkud zprofanovala desetiletí socialismu, ale který je důležitou připomínkou potřeby rovnoprávnosti mezi muži a ženami, proto i Fairtrade upozorňuje na to, že ženy by měly mít spravedlivý podíl na rozhodování v komunitách, kde žijí.

Více informací
20. 2. 2019

Pro obchodníky jsme uspořádali školení o certifikaci Fairtrade

V úterý 12. února se v prostorách Centra Langhans konalo vůbec první školení pro obchodní partnery Fairtrade Česko a Slovensko na téma získání certifikace Fairtrade a úspěšné absolvování auditů.

Více informací
19. 2. 2019

Již popáté pořádáme miniveletrh fairtradových výrobků na Festivalu Evolution

Od 22. do 24. března bude na pražském Výstavišti probíhat Festival Evolution, který je největší akcí ve střední a východní Evropě zaměřenou na zdravý životní styl a udržitelnou spotřebu. Fairtrade Česko a Slovensko během něj uspořádá již tradiční miniveletrh fairtradových výrobků.

Více informací
14. 2. 2019

Fairtradové květiny mají nižší uhlíkovou stopu než výpěstky z evropských skleníků

Svatý Valentýn tradičně zvýšil prodeje květin a přirozeně také znovu rozvířil debatu o tom, za jakých podmínek jsou řezané květiny prodávané na našem trhu pěstovány a jak se k nám dostávají.

Více informací
4. 2. 2019

Navštívili jsme pěstitele fairtradové bavlny a koření

V lednu jsme zorganizovali novinářskou cestu do Indie, jejímž smyslem bylo přesvědčit se na vlastní oči, jak systém Fairtrade funguje v praxi a jaké benefity pěstitelům v zemích globálního Jihu přináší. Spolu s námi cestovali do Indie zástupci pěti českých médií.

Více informací
27. 1. 2019

V únoru pořádáme školení o certifikaci Fairtrade pro výrobce, zpracovatele a obchodníky

Systému Fairtrade velmi záleží na transparentnosti a důvěryhodnosti. Proto je celý
dodavatelský řetězec výrobků Fairtrade, od pěstitelů surovin až po finální výrobce
fairtradových produktů, důsledně kontrolovaný. Pro zpracování fairtradových surovin a
obchodování s nimi i pro výrobu fairtradových produktů je nutná certifikace, kterou zajišťuje
nezávislá společnost Flocert.

Více informací
14. 1. 2019

Čeští novináři míří za pěstiteli fairtradové bavlny do Indie

Je lepší jednou vidět než stokrát slyšet. To je hlavní důvod, proč jsme ve dnech 14. až 22. ledna pro zástupce českých médií zorganizovali novinářskou cestu do Indie. Hlavním cílem je seznámit se s tím, za jakých podmínek se pěstují suroviny pro výrobu věcí, jež každodenně používáme, zjistit, jak žijí fairtradoví farmáři a v čem jim Fairtrade pomáhá.

Více informací
3. 12. 2018

V rámci Giving Tuesday jsme pozvali seniory do Muzea čokolády

Letos jsme se zapojili do Giving Tuesday, svátku, který podporuje a oslavuje chuť pomáhat druhým. Rozhodli jsme se, že pozveme seniory z komunitního centra Život 90 na speciální workshop do Muzea čokolády Choco Story, kde mohli ochutnat čerstvě vyrobené pralinky, seznámit se s procesem výroby čokolády a také si vytvořit vlastní (samozřejmě fairtradovou) čokoládu. Ohlasy našich hostů byly skvělé a jednoznačně svědčí o tom, že čokoláda chutná v každém věku.

Více informací
1. 10. 2018

Rozjeli jsme kampaň Fandíme Fairtrade

U příležitosti mezinárodního dne kávy (1. 10.) jsme ve spolupráci s vybranými kavárnami zahájili kampaň Fandíme Fairtrade zaměřenou na segment HORECA (hotely, restaurace, kavárny). V rámci ní jste se v kavárnách mohli setkat s kulatými baleními fairtradového cukru, informačními stojánky s příběhem pěstitelky fairtradové kávy, samolepkami nebo plackami a začíst se do premiérového vydání Kávových novin s informacemi ze světa fairtradové kávy.

Více informací
20. 4. 2018

Fairtrade Česko a Slovensko je členem Asociace společenské odpovědnosti

Vstoupili jsme do Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR). Ta je největší iniciativou společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) OSN v Česku, která prostřednictvím aktivního dialogu se státem významně ovlivňuje a vytváří CSR politiku a agendu udržitelného rozvoje v Česku. Připojili jsme se tak k více než 260 členům A-CSR z řad korporátního, neziskového, vzdělávacího i veřejného sektoru, jejichž snahou je spoluprací s ostatními zvýšit svůj potenciál a kompetence v oblasti CSR a SDGs.

Více informací