fbpx
Ukaž menu

Tiskové zprávy

Březen 6, 2020

MDŽ: Nová studie Fairtrade Foundation upozorňuje na stále přetrvávající nerovnosti mezi muži a ženami v komunitách globálního Jihu

Praha, 5. března 2020 – Posilování postavení žen je jedním z cílů systému Fairtrade. U příležitosti mezinárodního dne žen, který u nás poněkud zprofanovala desetiletí socialismu, ale který je důležitou připomínkou potřeby rovnoprávnosti mezi muži a ženami, proto i Fairtrade upozorňuje na to, že ženy by měly mít spravedlivý podíl na rozhodování v komunitách, kde žijí.

Více informací
Únor 11, 2020

Svatý Valentýn zvyšuje prodeje řezaných květin, na českém trhu stále chybí ty fairtradové

Praha, 11. 2. 2020 – Květiny jsou vedle cukrovinek nejtypičtějším „valentinským“ dárkem. Romantický zvyk obdarovávat milovanou osobu květinou může ale mít i odvrácenou stránku: pěstování květin na konvenčních farmách především ve východní Africe nebo v Latinské Americe s sebou nese řadu etických a ekologických problémů, od nevhodných nebo dokonce zdraví poškozujících pracovních podmínek přes nedostatečnou odměnu za práci až po plýtvání pitnou vodou a poškozování životního prostředí.

Více informací
Prosinec 5, 2019

Organizace podporující fair trade považují spravedlivé obchodování za klíčový prvek klimatické udržitelnosti

Praha, 5. 12. 2019 – V souvislosti s probíhajícím 25. madridským summitem OSN o změnách klimatu, takzvaným COP25, vyzývají světové organizace podporující fair trade (spravedlivý obchod) k uznání principů fair trade jako zásadního nástroje k řešení klimatické krize.

Více informací
Prosinec 4, 2019

Mikuláš a advent v znamení čokolády: pred Vianocami rastú predaje čokolády, tej s certifikáciou Fairtrade sa na Slovensku predáva z roka na rok viac

Bratislava 4. 12. 2019 – Vianoce sú – popri Veľkej noci – pre obchodníkov jedným z vrcholov, pokiaľ ide o predaj čokoládových výrobkov. Tie podľa novodobej tradície k týmto sviatkom neodmysliteľne patria. Stále väčšie množstvo čokolády, ktoré sa na slovenskom trhu predá, má pritom certifikáciu Fairtrade – a zaisťuje tak svojim pestovateľom zaručené minimálne výkupné ceny a príplatky, ktoré môžu využiť na rozvoj svojich komunít.

Více informací
Prosinec 3, 2019

Mikuláš a advent ve znamení čokolády: před Vánocemi rostou prodeje čokolády, té s certifikací Fairtrade se v ČR prodává rok od roku více

Praha, 3. 12. 2019 –  Vánoce jsou – vedle Velikonoc – pro obchodníky jedním z vrcholů, pokud jde o prodej čokoládových výrobků. Ty podle novodobé tradice k těmto svátkům neodmyslitelně patří. Stále větší množství čokolády, které se na českém trhu prodá, má přitom certifikaci Fairtrade – a zajišťuje tak svým pěstitelům zaručené minimální výkupní ceny a příplatky, které mohou využít na rozvoj svých komunit.

Více informací
Říjen 17, 2019

Více než stovka parků a náměstí hostila výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa

Praha, 14. 10. 2019 – Podle statistik ČSÚ Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukrovinek a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly. Příležitost dozvědět se to měli od soboty 5. října na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice.

Více informací
Září 30, 2019

Mezinárodní den kávy opět připomene i kampaň Fandíme Fairtrade

Praha, 30. 9. 2019 – První říjen je podle Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) Mezinárodním dnem kávy. Tradičně slouží mimo jiné k tomu, aby se pozornost milovníků kávy obrátila také k pracovním a životním podmínkám těch, kdo kávu pěstují.

Více informací
Září 30, 2019

Medzinárodný deň kávy slúži na pripomenutie životných a pracovných podmienok ich pestovateľov

Bratislava 30. 9. 2019 – Prvý október je podľa Medzinárodnej organizácie pre kávu (International Coffee Organization) Medzinárodným dňom kávy. Tradične slúži okrem iného na to, aby sa pozornosť milovníkov kávy obrátila aj k pracovným a životným podmienkam tých, ktorí kávu pestujú. Tí v súčasnosti musia čeliť rekordne nízkym cenám kávy na svetovom trhu.

Více informací
Září 16, 2019

Tovaru s certifikáciou Fairtrade sa predáva na Slovensku stále viac, dominujú kakao a káva

Bratislava 16. 9. 2019-  V roku 2018 ďalej pokračoval nárast predaja tovaru s certifikáciou Fairtrade. Pokiaľ ide o objem, najviac sa na Slovensku predalo fairtradového kakaa, v ktorom došlo tiež medziročne k najvyššiemu percentuálnemu nárastu.

Více informací
Září 11, 2019

Zboží s certifikací Fairtrade se prodává v ČR stále více, dominují kakao a káva

Praha, 11. 9. 2019 – V roce 2018 dále pokračoval nárůst prodejů zboží s certifikací Fairtrade. Pokud jde o objem, nejvíce se u nás prodalo fairtradového kakaa, nejvyšší procentuální nárůst však zaznamenala fairtradová bavlna. O třetinu vzrostl také objem prodané fairtradové kávy: každý obyvatel ČR loni vypil v průměru téměř osm fairtradových espress.

Více informací
Červen 18, 2019

Hradecké Gymnázium Boženy Němcové je nově Fairtradovovu školou

Hradec Králové/Praha, 18. června 2019 – Gymnázium Boženy Němcové se stalo držitelem titulu Fairtradová škola. Jedná se již o třetí hradeckou vzdělávací instituci zapojenou do sítě Fairtradových škol, které ve výuce i mimo ni podporují společenskou odpovědnost a ekologickou i sociální udržitelnost.

Více informací
Květen 11, 2019

Na Férové snídani na podporu udržitelného pěstování se sešlo po celé ČR přes osm tisíc lidí

Praha, 11. května 2019 – Na 193 místech po celé České republice se dnes sešlo 8189 lidí, aby společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny, a solidaritu s nimi. Férová snídaně se letos u příležitosti Světového dne pro fair trade konala již podeváté.

Více informací
Květen 6, 2019

V sobotu proběhne Férová snídaně – celostátní happening na podporu pěstitelů a udržitelného pěstování

Praha, 6. května 2019 – V sobotu 11. května se po celé České republice uskuteční piknik s názvem Férová snídaně. Akce se koná již podeváté a každý rok přitahuje větší zájem veřejnosti. Letos se k organizaci Férové snídaně přihlásili lidé z více než 190 měst a obcí.

Více informací
Duben 17, 2019

Před Velikonocemi rostou prodeje čokolády, té s certifikací Fairtrade se v ČR prodává rok od roku více

Praha, 17. 4. 2019 – Velikonoce jsou – vedle Vánoc – pro obchodníky jedním z vrcholů, pokud jde o prodej čokoládových výrobků. Ty podle novodobé tradice k těmto svátkům neodmyslitelně patří. Stále větší množství čokolády, které se na českém trhu prodá, má přitom certifikaci Fairtrade – a zajišťuje tak svým pěstitelům zaručené minimální výkupní ceny a příplatky, které mohou využít na rozvoj svých komunit. Od roku 2014 vzrostl prodej výrobků s fairtradovým kakaem u nás více než třicetinásobně.

Více informací
Duben 17, 2019

Čtvrtou Fairtradovou školou ve Vsetíně je SŠ Kostka

Vsetín/Praha, 17. dubna 2019 – Pokud jde o zapojení škol do kampaně Fairtradové školy, je Vsetín jednoznačně nejúspěšnějším městem v ČR. Dnes získala titul Fairtradová škola již čtvrtá zdejší vzdělávací instituce – Střední škola Kostka. Celkový počet Fairtradových škol v ČR tak stoupl na dvacet osm.

Více informací
Duben 16, 2019

Neziskové organizace oslovují kandidáty do EP s kampaní za udržitelnější výrobu a spotřebu

Praha, 16. 4. 2019 — Představitelé občanské společnosti spustili komunikační kampaň, jejímž cílem je oslovit kandidáty, kteří se v květnových volbách do Evropského parlamentu budou ucházet o mandát europoslance, a přesvědčit je, aby se během svého volebního období – tedy do roku 2024 – zasadili o evropskou legislativu, která podporuje udržitelnou výrobu a spotřebu a spravedlivý obchod.

Více informací
Únor 15, 2019

Vsetín má už třetí Fairtradovou školu. Stala se jí ZŠ Vsetín Ohrada.

Vsetín/Praha, 15. února 2019 – Základní škola Vsetín Ohrada rozšířila řady takzvaných Fairtradových škol, které ve výuce i mimo ni poskytují prostor pro informace o principech fair trade, tedy spravedlivého obchodu, a koncept fair trade podporují i svými aktivitami. Titul Fairtradová škola dnes představitelům ZŠ Vsetín Ohrada oficiálně předají zástupci organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň fairtradových škol v ČR koordinuje.

Více informací
Prosinec 3, 2018

Fairtrade požaduje podporu malých zemědělců v boji proti klimatickým změnám

Praha, 3. 12. 2018 — Mezinárodní organizace podporující fair trade (spravedlivý obchod) během konference COP24 vyzvaly strany Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), aby v rámci boje proti změně klimatu nastavily transparentní, spravedlivé a závazné mechanizmy zajišťující spravedlnost v obchodních vztazích.

Více informací
Listopad 6, 2018

Neziskové organizace ze zemí Visegrádské čtyřky budou spolupracovat na podpoře konceptu Fairtrade

Brno, 6. 11. 2018 — Fairtrade Česko a Slovensko (CZ/SK), Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska (PL), Nadácia Integra (SK) a Association of Conscious consumers (HU) budou spolupracovat na podpoře konceptu Fairtrade ve všech čtyřech středoevropských zemích. Zástupci zmíněných organizací to oznámili u příležitosti již čtvrté Národní fairtradové konference, která se koná dnes v brněnském Impact Hubu.

Více informací
Říjen 18, 2018

Tržby za prodej fairtradových výrobků vzrostly celosvětově o 9 procent, poprvé překročily hranici 8 miliard eur

Nezisková organizace Fairtrade International zveřejnila výroční zprávu za rok 2017. Vyplývá z ní mimo jiné, že tržby za prodej fairtradových výrobků celosvětově vzrostly o 9 procent a dosáhly téměř 8,5 miliardy eur (více než 215 miliard Kč). Díky těmto prodejům dostala družstva pěstitelů v zemích globálního Jihu – kromě stanovené výkupní ceny za své produkty – také fairtradový příplatek určený k rozvoji jejich podnikání i jejich komunit, jehož celková výše se odhaduje na 178 milionů eur (více než 4,5 miliardy Kč). To je o 19 procent více než v předchozím roce.

Více informací
Září 27, 2018

Mezinárodní den kávy připomene kampaň Fandíme Fairtrade

Praha, 27. 9. 2018 — První říjnový den vyhlásila Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) mezinárodním dnem kávy. Tradičně slouží také k tomu, aby si lidé na celém světě připomněli pracovní a životní podmínky těch, kdo kávu v Latinské Americe, Africe a Asii pěstují. Nezisková organizace Fairtrade Česko a Slovensko tak letos u příležitosti mezinárodního dne kávy spustila ve spolupráci s kavárnami kampaň Fandíme Fairtrade, která na tuto problematiku upozorňuje.

Více informací
Září 12, 2018

Prodej fairtradových komodit na českém trhu loni výrazně vzrostl, každý obyvatel ČR vypil v roce 2017 téměř šest šálků fairtradové kávy.

Praha, 12. 9. 2018 — Objemy klíčových fairtradových surovin spotřebovaných na českém trhu v roce 2017 ve srovnání s předchozím rokem výrazně vzrostly. „U kávy, která je jakousi vlajkovou lodí Fairtrade, jde o nárůst o šestnáct procent, prodej výrobků s fairtradovým kakaem vzrostl dokonce o více než sto třicet procent,“ říká Hana Malíková (dříve Chorváthová), ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko. Připomíná, že podobně dynamický byl meziroční růst českého trhu s Fairtrade výrobky i v předchozích letech: „Klíčové ukazatele, jako je prodej kávy, kakaa, ale i bavlny nebo třtinového cukru, se v posledních letech zvyšují pravidelně o desítky procent. Jen pro srovnání, prodej certifikované Fairtrade kávy vzrostl od roku 2014 téměř čtyřnásobně, prodej výrobků s fairtradovým kakaem ale více než třicetinásobně.“

Více informací
Srpen 23, 2018

Predaj fairtradových komodít na slovenskom trhu vlani výrazne vzrástol, každý Slovák či Slovenka vypili v roku 2017 takmer tri šálky fairtradovej kávy.

Objemy kľúčových fairtradových surovín spotrebovaných na slovenskom trhu v roku 2017 v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne vzrástli. „Pri káve, ktorá je akousi vlajkovou loďou Fairtrade, ide o viac ako päťdesiat percentný nárast, predaj výrobkov s fairtradovým kakaom vzrástol dokonca o viac ako dvesto percent, hovorí Hana Chorváthová, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko a pripomína, že podobne dynamický bol medziročný nárast slovenského trhu s výrobkami Fairtrade aj v predchádzajúcom období. „Predaj na slovenskom trhu sledujeme od roku 2014, kľúčové ukazovatele, ako je predaj kávy alebo kakaa, sa pravidelne zvyšujú o desiatky percent. Len pre porovnanie, v roku 2014 sa na Slovensku predalo 33 ton certifikovanej Fairtrade kávy, vlani už to bolo 104 ton.“

Více informací
Květen 24, 2018

Mezi Fairtradová města přibylo Valašské Meziříčí. Tamější stavební průmyslovka navíc získala titul Fairtradová škola.

Valašské Meziříčí, 24. května 2018 – Valašské Meziříčí se stalo dvanáctým městem v České republice, které obdrželo titul Fairtradové město. Rodinu Fairtradových škol zase rozšířila zdejší Střední průmyslová škola stavební, počet českých a moravských Fairtradových škol tak stoupl na 26.

Více informací
Duben 23, 2018

Rozmotání vlákna: Příběh bavlny – Fairtrade krátkým filmem upozorňuje na podmínky práce v textilních továrnách rozvojového světa.

Praha, 23. dubna 2018 — Oficiální premiéru měl dnes film nadace Fairtrade Foundation ukazující odvrácenou stránku módního průmyslu a cestu, jak každý z nás může přispět ke zlepšení života textilních dělníků v rozvojových zemích. Film byl zveřejněn v předvečer 5. výročí tragického zřícení textilky Rana Plaza v Bangladéši, při kterém zemřelo 1138 lidí (zraněno jich bylo přes 2 500). Premiéra filmu symbolicky zahájila kampaň Fashion Revolution Week, která se koná celosvětově od 23. do 29. dubna a zahrnuje i akce v České republice a na Slovensku. Dvanáctiminutové video lze shlédnout zde.

Více informací
Duben 11, 2018

Fairtradovým počinem roku je spolupráce města Litoměřice s farmou v Keni. Cenu veřejnosti získali školáci z Mostu.

Praha, 11. dubna 2018 — Dnes bude již podruhé uděleno ocenění Fairtradový počin roku, které vyzdvihuje mimořádné aktivity podporující fair trade, tedy způsob obchodu, jenž zaručuje pracovníkům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky odpovídající odměnu za jejich práci. Odborná porota složená z členů kampaně Fairtradová města a školy ocenila město Litoměřice za rozvojovou spolupráci s keňskou vesnicí Ndere. Cenu veřejnosti získala 8. základní škola Most za uspořádání fairtradové snídaně pro veřejnost.

Více informací
Březen 21, 2018

Na Výstavišti proběhne veletrh fairtradových výrobků. Kromě potravin představí také řezané květiny a výrobky z bavlny.

Praha, 21. března 2018 — Od pátku 23. do neděle 25. března proběhne na Výstavišti v pražských Holešovicích v rámci Festivalu Evolution Miniveletrh fairtradových výrobků. Expozice Fairtrade Česko a Slovensko na něm představí celou řadu produktů, které jsou na našem trhu k dispozici, a to nejen potraviny, ale také řezané květiny nebo výrobky z bavlny. V sobotu se pak na Výstavišti bude konat panelová diskuse o důvodech, proč se do systému Fairtrade zapojuje rostoucí počet výrobců a obchodníků.

Více informací
Září 20, 2017

Češi vloni nakoupili o 88 % více kávy s certifikací Fairtrade

Praha, 20. září 2017 – Čeští spotřebitelé v roce 2016 nakoupili 326 tun kávy s certifikací Fairtrade. To je o 88 % více než v předchozím roce. Nabídka výrobků z fairtradového kakaa v loňském roce vzrostla o 56 %. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Více informací
Srpen 23, 2017

Na Slovensku sa v minulom roku predalo 70 ton kávy s certifikáciou Fairtrade

Bratislava 23. augusta 2017 – V roku 2016 sa na Slovensku predalo celkom 70 ton praženej kávy s certifikáciou Fairtrade a organizácie drobných farmárov tak získali príplatok pre komunitné projekty vo výške 32 000 Eur.

Více informací
Duben 13, 2017

Světový den pro fair trade je tu již za měsíc

13. května oslavíme Světový den pro fair trade. Je to den, kdy máme příležitost si uvědomit, že jídlo
na našem stole a čaj a káva pochází od farmářů, kteří velmi tvrdě pracují, aby je pro nás vypěstovali.
A přestože tvrdě pracují, nedostávají spravedlivě zaplaceno.

Více informací
Srpen 24, 2016

Slovenský trh s fairtradovými výrobkami dynamicky rastie

Bratislava, 24. augusta 2016 – Na Slovensku sa v rámci 58 značiek predáva viac ako 280 produktov so známkou FAIRTRADE.

Více informací
Srpen 19, 2016

Rio získalo v průběhu olympijských her titul Fairtradové město

Praha, 19. srpna 2016 – Zlatá chvíle pro Rio de Janeiro. Rio de Janeiro se stalo prvním hlavním městem v Latinské Americe, které bylo vyhlášeno Fairtradovým městem.

Více informací
Květen 10, 2016

Češi a Slováci vloni nakoupili 218 tun kávy s certifikací Fairtrade

Praha, 10. května 2016 – Objem prodaných výrobků s certifikací Fairtrade se celosvětově zvyšuje. Tento trend se projevuje i v České republice a na Slovensku. Kávy se v roce 2015 prodalo v Česku 173 tun a na Slovensku 45 tun.

Více informací
Březen 23, 2016

Fairtrade přichází s novým textilním standardem

Praha 23. března 2016 – Fairtrade International uvedl nový textilní standard a program Fairtade, který má za cíl chránit pracovníky v textilním průmyslu

Více informací