fbpx
Pokaż menu

Tiskové zprávy

1. 12. 2020

Advent znamená boom v prodeji čokoládových výrobků. Za rostoucími tržbami jsou ale také příběhy konkrétních lidí ze západní Afriky.

Praha 1. 12. 2020 – Prodeje čokolády rostou před Mikulášem i během adventní doby. „Alespoň pokud jde o fairtradové kakao, je poslední čtvrtletí jednoznačně nejsilnější období a ze zkušeností víme, že tento trend kopírují i celkové prodeje čokoládových výrobků u nás,“ vysvětluje Hana Malíková, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko.

Více informací
14. 10. 2020

Fairtrade trvá na důslednějším dodržování lidských práv

Fairtrade chce více spolupracovat s firmami a vládami na zajištění toho, aby zákony v budoucnosti systematicky řešily ohrožování lidských práv a životního prostředí v dodavatelských řetězcích. S tím, jak ekonomické následky pandemie covid-19 nadále umocňují zranitelnost farmářů a dělníků globálního Jihu, přidává se Fairtrade k výzvě po zavedení legislativy HRDD (Human Rights Due Diligence) stanovující povinné dodržování lidských práv.

Více informací
6. 10. 2020

Fairtrade ČS od října spouští v ČR a na Slovensku osvětovou reklamní kampaň

Praha, 6. 10. 2020 – Nevládní nezisková organizace Fairtrade Česko a Slovensko spouští kampaň, která má podpořit povědomí české a slovenské veřejnosti o systému certifikace Fairtrade a hodnotách, které reprezentuje (spravedlivá odměna za práci, zákaz dětské a nucené práce, pěstování šetrné k životnímu prostředí). Kampaň s názvem Moje férová volba se představí při příležitosti Světového dne důstojné práce.

Více informací
2. 9. 2020

Otnice se od úterý pyšní titulem Fairtradová obec

Otnice na Vyškovsku se staly teprve třináctým místem v České republice, které obdrželo titul Fairtradová obec. Místní obyvatelé tak potvrdili svůj zájem o globální spravedlnost a férový obchod. Celosvětově se tímto titulem honosí třeba Londýn, Brusel a dalších 2000 měst a obcí ve 30 zemích.

Více informací
28. 7. 2020

O zboží s certifikací Fairtrade je mezi českými zákazníky rostoucí zájem, nejvíce se prodává kakao, káva a cukr

Praha, 28. 7. 2020 – I v roce 2019 rostly prodeje zboží s etickou certifikací Fairtrade. Nejvíce se u nás prodalo opět fairtradového kakaa. O čtvrtinu vzrostl také objem prodané fairtradové kávy: pokud by se přepočítal na šálky kávy, každý obyvatel ČR loni vypil v průměru téměř deset espress připravených z fairtradové suroviny.

Více informací
15. 7. 2020

Český obchodní řetězec poprvé zavádí fairtradové květiny do stálého sortimentu

Praha, 15. 7. 2020 – Společnost Kaufland dneškem zahájila prodej řezaných květin s certifikací Fairtrade. Jedná se o růže vypěstované v Keni a podle informací Kauflandu by se měly stát stabilní součástí sortimentu. Fairtrade Česko a Slovensko vítá tento krok jako pomoc pěstitelům květin z východní Afriky, kteří významně pociťují negativní dopady pandemie covid-19 na mezinárodní obchod.

Více informací
2. 7. 2020

Etickou certifikaci Fairtrade zná třikrát více Čechů než před deseti lety

Praha, 2. 7. 2020 – Agentura Median zpracovala v květnu a červnu tohoto roku pro Fairtrade Česko a Slovensko průzkum, v němž zjišťovala znalost etické certifikace Fairtrade a známky FAIRTRADE. Známku FAIRTRADE zná podle výsledků tohoto průzkumu 58 procent Čechů, znalost tohoto označení tak vzrostla za uplynulých deset let trojnásobně. Spontánní znalost označení FAIRTRADE činila letos 11 procent.

Více informací
25. 6. 2020

Prohlášení Fairtrade Česko a Slovensko k ukončení spolupráce mezi značkou KitKat a Fairtrade Foundation

Praha, 25. 6. 2020 – Značka KitKat, která spadá pod koncern Nestlé, oznámila ukončení odběru fairtradového kakaa pro své cukrovinky. Ukončení odběru kakaa s certifikací Fairtrade nás velmi mrzí především proto, že citelně dopadne na pěstitele kakaa v zemích západní Afriky, zejména v Pobřeží slonoviny.

Více informací
25. 6. 2020

Český obchodní řetězec poprvé nabídne fairtradové květiny

Praha, 25. 6. 2020 – Na českém trhu doposud téměř chyběly fairtradové květiny, prodávaly se pouze ojediněle v online obchodě společnosti Florea. Prvním prodejcem, který je nabízí v kamenných obchodech, se nyní stal řetězec Lidl. V období před vysvědčením, kdy prodeje řezaných květin tradičně rostou, zařadil do sortimentu růže s certifikací Fairtrade.

Více informací
10. 6. 2020

Epidemie onemocnění covid-19 představuje riziko rozšíření dětské práce

Praha, 10. 6. 2020 – Krize související s epidemií onemocnění covid-19 je pohromou také pro miliony dětí. Mimo jiné zvyšuje riziko využívání dětské práce. Fairtrade International u příležitosti Světového dne proti dětské práci (12. 6.) upozorňuje na faktory ohrožující prosperitu dětí a představuje způsoby, jak na tuto hrozbu reagovat.

Více informací
28. 5. 2020

Fairtrade v reakci na pandemii onemocnění covid-19 poskytuje přímou finanční podporu pěstitelům z Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Přispěli i Češi a Slováci.

Praha, 28. května 2020 – Organizace Fairtrade International v reakci na pandemii onemocnění covid-19 založila dva podpůrné fondy, jejichž cílem je přímá finanční pomoc fairtradovým pěstitelům a družstvům. Počáteční vklad těchto fondů činí v součtu 3,1 milionu eur (téměř 84 milionů korun). Tyto peníze jsou určeny jednak na pokrytí okamžitých potřeb pěstitelů, dělníků a jejich komunit na globálním Jihu, jednak k podpoře obnovy tamější ekonomiky.

Více informací
22. 4. 2020

Fairtrade International vyzývá země G20, aby podpořily pěstitele z rozvojových zemí v boji s onemocněním covid-19

Praha, 22. dubna 2020 –  Podle OSN by pod hranici chudoby v důsledku ekonomických dopadů pandemie mohlo spadnout přes půl miliardy lidí. Fairtrade International proto vyzývá představitele dvaceti největších ekonomik světa, aby v průběhu této mimořádné situace podpořili pěstitele z globálního Jihu jak ekonomicky, ale i podporou tamějších zdravotních systémů.

Více informací
16. 4. 2020

Virus solidaritu nezastaví. Férovou snídaní účastníci podpoří místní a fairtradové pěstitele.

Druhou květnovou sobotu se po celé České republice uskuteční snídaně na podporu místních a fairtradových pěstitelů – Férová snídaně. Letošní jubilejní 10. ročník má kvůli koronavirové pandemii zcela novou podobu. Nebude se jednat o obvyklý komunitní piknik za pěstitele. Letos se bude férově snídat doma a zapojí se i domácnosti na Slovensku a účastníci budou moci vyjádřit zájem o místní a pěstitele ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky i pomocí online nástrojů.

Více informací
31. 3. 2020

COVID-19: Afričtí pěstitelé se mohou brzy octnout na pokraji kolapsu a již nyní vykazují obrovské ztráty

Praha, 31. března 2020 – Afrika má to nejhorší, co s sebou pandemie COVID-19 přináší, ještě před sebou a situace se velmi rychle mění. Obchodní dodavatelské řetězce, které jsou silně závislé na evropských, severoamerických a asijských trzích, se mohou brzy octnout na pokraji kolapsu. Afričtí certifikovaní Fairtrade producenti květin, zeleniny a ovoce již nyní vykazují ohromné ztráty vzhledem k rušení objednávek a zastavení trhů.

Více informací
6. 3. 2020

MDŽ: Nová studie Fairtrade Foundation upozorňuje na stále přetrvávající nerovnosti mezi muži a ženami v komunitách globálního Jihu

Praha, 5. března 2020 – Posilování postavení žen je jedním z cílů systému Fairtrade. U příležitosti mezinárodního dne žen, který u nás poněkud zprofanovala desetiletí socialismu, ale který je důležitou připomínkou potřeby rovnoprávnosti mezi muži a ženami, proto i Fairtrade upozorňuje na to, že ženy by měly mít spravedlivý podíl na rozhodování v komunitách, kde žijí.

Více informací
11. 2. 2020

Svatý Valentýn zvyšuje prodeje řezaných květin, na českém trhu stále chybí ty fairtradové

Praha, 11. 2. 2020 – Květiny jsou vedle cukrovinek nejtypičtějším „valentinským“ dárkem. Romantický zvyk obdarovávat milovanou osobu květinou může ale mít i odvrácenou stránku: pěstování květin na konvenčních farmách především ve východní Africe nebo v Latinské Americe s sebou nese řadu etických a ekologických problémů, od nevhodných nebo dokonce zdraví poškozujících pracovních podmínek přes nedostatečnou odměnu za práci až po plýtvání pitnou vodou a poškozování životního prostředí.

Více informací
5. 12. 2019

Organizace podporující fair trade považují spravedlivé obchodování za klíčový prvek klimatické udržitelnosti

Praha, 5. 12. 2019 – V souvislosti s probíhajícím 25. madridským summitem OSN o změnách klimatu, takzvaným COP25, vyzývají světové organizace podporující fair trade (spravedlivý obchod) k uznání principů fair trade jako zásadního nástroje k řešení klimatické krize.

Více informací
3. 12. 2019

Mikuláš a advent ve znamení čokolády: před Vánocemi rostou prodeje čokolády, té s certifikací Fairtrade se v ČR prodává rok od roku více

Praha, 3. 12. 2019 –  Vánoce jsou – vedle Velikonoc – pro obchodníky jedním z vrcholů, pokud jde o prodej čokoládových výrobků. Ty podle novodobé tradice k těmto svátkům neodmyslitelně patří. Stále větší množství čokolády, které se na českém trhu prodá, má přitom certifikaci Fairtrade – a zajišťuje tak svým pěstitelům zaručené minimální výkupní ceny a příplatky, které mohou využít na rozvoj svých komunit.

Více informací
17. 10. 2019

Více než stovka parků a náměstí hostila výstavu fotografií o životě a problémech pěstitelů kakaa

Praha, 14. 10. 2019 – Podle statistik ČSÚ Češi a Češky průměrně snědí ročně sedm kilogramů čokolády, čokoládového prášku a čokoládových cukrovinek a přitom většinou nevědí, kde a za jakých podmínek kakaové boby vyrostly. Příležitost dozvědět se to měli od soboty 5. října na výstavě fotografií ve více než 100 parcích a na náměstích po celé republice.

Více informací
30. 9. 2019

Mezinárodní den kávy opět připomene i kampaň Fandíme Fairtrade

Praha, 30. 9. 2019 – První říjen je podle Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) Mezinárodním dnem kávy. Tradičně slouží mimo jiné k tomu, aby se pozornost milovníků kávy obrátila také k pracovním a životním podmínkám těch, kdo kávu pěstují.

Více informací
11. 9. 2019

Zboží s certifikací Fairtrade se prodává v ČR stále více, dominují kakao a káva

Praha, 11. 9. 2019 – V roce 2018 dále pokračoval nárůst prodejů zboží s certifikací Fairtrade. Pokud jde o objem, nejvíce se u nás prodalo fairtradového kakaa, nejvyšší procentuální nárůst však zaznamenala fairtradová bavlna. O třetinu vzrostl také objem prodané fairtradové kávy: každý obyvatel ČR loni vypil v průměru téměř osm fairtradových espress.

Více informací
18. 6. 2019

Hradecké Gymnázium Boženy Němcové je nově Fairtradovovu školou

Hradec Králové/Praha, 18. června 2019 – Gymnázium Boženy Němcové se stalo držitelem titulu Fairtradová škola. Jedná se již o třetí hradeckou vzdělávací instituci zapojenou do sítě Fairtradových škol, které ve výuce i mimo ni podporují společenskou odpovědnost a ekologickou i sociální udržitelnost.

Více informací
11. 5. 2019

Na Férové snídani na podporu udržitelného pěstování se sešlo po celé ČR přes osm tisíc lidí

Praha, 11. května 2019 – Na 193 místech po celé České republice se dnes sešlo 8189 lidí, aby společnou snídaní z fairtradových nebo lokálních surovin dali najevo zájem o životy lidí, kteří pěstují naše potraviny, a solidaritu s nimi. Férová snídaně se letos u příležitosti Světového dne pro fair trade konala již podeváté.

Více informací
6. 5. 2019

V sobotu proběhne Férová snídaně – celostátní happening na podporu pěstitelů a udržitelného pěstování

Praha, 6. května 2019 – V sobotu 11. května se po celé České republice uskuteční piknik s názvem Férová snídaně. Akce se koná již podeváté a každý rok přitahuje větší zájem veřejnosti. Letos se k organizaci Férové snídaně přihlásili lidé z více než 190 měst a obcí.

Více informací
17. 4. 2019

Před Velikonocemi rostou prodeje čokolády, té s certifikací Fairtrade se v ČR prodává rok od roku více

Praha, 17. 4. 2019 – Velikonoce jsou – vedle Vánoc – pro obchodníky jedním z vrcholů, pokud jde o prodej čokoládových výrobků. Ty podle novodobé tradice k těmto svátkům neodmyslitelně patří. Stále větší množství čokolády, které se na českém trhu prodá, má přitom certifikaci Fairtrade – a zajišťuje tak svým pěstitelům zaručené minimální výkupní ceny a příplatky, které mohou využít na rozvoj svých komunit. Od roku 2014 vzrostl prodej výrobků s fairtradovým kakaem u nás více než třicetinásobně.

Více informací
17. 4. 2019

Čtvrtou Fairtradovou školou ve Vsetíně je SŠ Kostka

Vsetín/Praha, 17. dubna 2019 – Pokud jde o zapojení škol do kampaně Fairtradové školy, je Vsetín jednoznačně nejúspěšnějším městem v ČR. Dnes získala titul Fairtradová škola již čtvrtá zdejší vzdělávací instituce – Střední škola Kostka. Celkový počet Fairtradových škol v ČR tak stoupl na dvacet osm.

Více informací
16. 4. 2019

Neziskové organizace oslovují kandidáty do EP s kampaní za udržitelnější výrobu a spotřebu

Praha, 16. 4. 2019 — Představitelé občanské společnosti spustili komunikační kampaň, jejímž cílem je oslovit kandidáty, kteří se v květnových volbách do Evropského parlamentu budou ucházet o mandát europoslance, a přesvědčit je, aby se během svého volebního období – tedy do roku 2024 – zasadili o evropskou legislativu, která podporuje udržitelnou výrobu a spotřebu a spravedlivý obchod.

Více informací
15. 2. 2019

Vsetín má už třetí Fairtradovou školu. Stala se jí ZŠ Vsetín Ohrada.

Vsetín/Praha, 15. února 2019 – Základní škola Vsetín Ohrada rozšířila řady takzvaných Fairtradových škol, které ve výuce i mimo ni poskytují prostor pro informace o principech fair trade, tedy spravedlivého obchodu, a koncept fair trade podporují i svými aktivitami. Titul Fairtradová škola dnes představitelům ZŠ Vsetín Ohrada oficiálně předají zástupci organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která kampaň fairtradových škol v ČR koordinuje.

Více informací
3. 12. 2018

Fairtrade požaduje podporu malých zemědělců v boji proti klimatickým změnám

Praha, 3. 12. 2018 — Mezinárodní organizace podporující fair trade (spravedlivý obchod) během konference COP24 vyzvaly strany Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC), aby v rámci boje proti změně klimatu nastavily transparentní, spravedlivé a závazné mechanizmy zajišťující spravedlnost v obchodních vztazích.

Více informací
6. 11. 2018

Neziskové organizace ze zemí Visegrádské čtyřky budou spolupracovat na podpoře konceptu Fairtrade

Brno, 6. 11. 2018 — Fairtrade Česko a Slovensko (CZ/SK), Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska (PL), Nadácia Integra (SK) a Association of Conscious consumers (HU) budou spolupracovat na podpoře konceptu Fairtrade ve všech čtyřech středoevropských zemích. Zástupci zmíněných organizací to oznámili u příležitosti již čtvrté Národní fairtradové konference, která se koná dnes v brněnském Impact Hubu.

Více informací
18. 10. 2018

Tržby za prodej fairtradových výrobků vzrostly celosvětově o 9 procent, poprvé překročily hranici 8 miliard eur

Nezisková organizace Fairtrade International zveřejnila výroční zprávu za rok 2017. Vyplývá z ní mimo jiné, že tržby za prodej fairtradových výrobků celosvětově vzrostly o 9 procent a dosáhly téměř 8,5 miliardy eur (více než 215 miliard Kč). Díky těmto prodejům dostala družstva pěstitelů v zemích globálního Jihu – kromě stanovené výkupní ceny za své produkty – také fairtradový příplatek určený k rozvoji jejich podnikání i jejich komunit, jehož celková výše se odhaduje na 178 milionů eur (více než 4,5 miliardy Kč). To je o 19 procent více než v předchozím roce.

Více informací
27. 9. 2018

Mezinárodní den kávy připomene kampaň Fandíme Fairtrade

Praha, 27. 9. 2018 — První říjnový den vyhlásila Mezinárodní organizace pro kávu (International Coffee Organization) mezinárodním dnem kávy. Tradičně slouží také k tomu, aby si lidé na celém světě připomněli pracovní a životní podmínky těch, kdo kávu v Latinské Americe, Africe a Asii pěstují. Nezisková organizace Fairtrade Česko a Slovensko tak letos u příležitosti mezinárodního dne kávy spustila ve spolupráci s kavárnami kampaň Fandíme Fairtrade, která na tuto problematiku upozorňuje.

Více informací
12. 9. 2018

Prodej fairtradových komodit na českém trhu loni výrazně vzrostl, každý obyvatel ČR vypil v roce 2017 téměř šest šálků fairtradové kávy.

Praha, 12. 9. 2018 — Objemy klíčových fairtradových surovin spotřebovaných na českém trhu v roce 2017 ve srovnání s předchozím rokem výrazně vzrostly. „U kávy, která je jakousi vlajkovou lodí Fairtrade, jde o nárůst o šestnáct procent, prodej výrobků s fairtradovým kakaem vzrostl dokonce o více než sto třicet procent,“ říká Hana Malíková (dříve Chorváthová), ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko. Připomíná, že podobně dynamický byl meziroční růst českého trhu s Fairtrade výrobky i v předchozích letech: „Klíčové ukazatele, jako je prodej kávy, kakaa, ale i bavlny nebo třtinového cukru, se v posledních letech zvyšují pravidelně o desítky procent. Jen pro srovnání, prodej certifikované Fairtrade kávy vzrostl od roku 2014 téměř čtyřnásobně, prodej výrobků s fairtradovým kakaem ale více než třicetinásobně.“

Více informací
24. 5. 2018

Mezi Fairtradová města přibylo Valašské Meziříčí. Tamější stavební průmyslovka navíc získala titul Fairtradová škola.

Valašské Meziříčí, 24. května 2018 – Valašské Meziříčí se stalo dvanáctým městem v České republice, které obdrželo titul Fairtradové město. Rodinu Fairtradových škol zase rozšířila zdejší Střední průmyslová škola stavební, počet českých a moravských Fairtradových škol tak stoupl na 26.

Více informací
23. 4. 2018

Rozmotání vlákna: Příběh bavlny – Fairtrade krátkým filmem upozorňuje na podmínky práce v textilních továrnách rozvojového světa.

Praha, 23. dubna 2018 — Oficiální premiéru měl dnes film nadace Fairtrade Foundation ukazující odvrácenou stránku módního průmyslu a cestu, jak každý z nás může přispět ke zlepšení života textilních dělníků v rozvojových zemích. Film byl zveřejněn v předvečer 5. výročí tragického zřícení textilky Rana Plaza v Bangladéši, při kterém zemřelo 1138 lidí (zraněno jich bylo přes 2 500). Premiéra filmu symbolicky zahájila kampaň Fashion Revolution Week, která se koná celosvětově od 23. do 29. dubna a zahrnuje i akce v České republice a na Slovensku. Dvanáctiminutové video lze shlédnout zde.

Více informací
11. 4. 2018

Fairtradovým počinem roku je spolupráce města Litoměřice s farmou v Keni. Cenu veřejnosti získali školáci z Mostu.

Praha, 11. dubna 2018 — Dnes bude již podruhé uděleno ocenění Fairtradový počin roku, které vyzdvihuje mimořádné aktivity podporující fair trade, tedy způsob obchodu, jenž zaručuje pracovníkům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky odpovídající odměnu za jejich práci. Odborná porota složená z členů kampaně Fairtradová města a školy ocenila město Litoměřice za rozvojovou spolupráci s keňskou vesnicí Ndere. Cenu veřejnosti získala 8. základní škola Most za uspořádání fairtradové snídaně pro veřejnost.

Více informací
21. 3. 2018

Na Výstavišti proběhne veletrh fairtradových výrobků. Kromě potravin představí také řezané květiny a výrobky z bavlny.

Praha, 21. března 2018 — Od pátku 23. do neděle 25. března proběhne na Výstavišti v pražských Holešovicích v rámci Festivalu Evolution Miniveletrh fairtradových výrobků. Expozice Fairtrade Česko a Slovensko na něm představí celou řadu produktů, které jsou na našem trhu k dispozici, a to nejen potraviny, ale také řezané květiny nebo výrobky z bavlny. V sobotu se pak na Výstavišti bude konat panelová diskuse o důvodech, proč se do systému Fairtrade zapojuje rostoucí počet výrobců a obchodníků.

Více informací
20. 9. 2017

Češi vloni nakoupili o 88 % více kávy s certifikací Fairtrade

Praha, 20. září 2017 – Čeští spotřebitelé v roce 2016 nakoupili 326 tun kávy s certifikací Fairtrade. To je o 88 % více než v předchozím roce. Nabídka výrobků z fairtradového kakaa v loňském roce vzrostla o 56 %. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnila organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Více informací
13. 4. 2017

Světový den pro fair trade je tu již za měsíc

13. května oslavíme Světový den pro fair trade. Je to den, kdy máme příležitost si uvědomit, že jídlo
na našem stole a čaj a káva pochází od farmářů, kteří velmi tvrdě pracují, aby je pro nás vypěstovali.
A přestože tvrdě pracují, nedostávají spravedlivě zaplaceno.

Více informací
19. 8. 2016

Rio získalo v průběhu olympijských her titul Fairtradové město

Praha, 19. srpna 2016 – Zlatá chvíle pro Rio de Janeiro. Rio de Janeiro se stalo prvním hlavním městem v Latinské Americe, které bylo vyhlášeno Fairtradovým městem.

Více informací
10. 5. 2016

Češi a Slováci vloni nakoupili 218 tun kávy s certifikací Fairtrade

Praha, 10. května 2016 – Objem prodaných výrobků s certifikací Fairtrade se celosvětově zvyšuje. Tento trend se projevuje i v České republice a na Slovensku. Kávy se v roce 2015 prodalo v Česku 173 tun a na Slovensku 45 tun.

Více informací
23. 3. 2016

Fairtrade přichází s novým textilním standardem

Praha 23. března 2016 – Fairtrade International uvedl nový textilní standard a program Fairtade, který má za cíl chránit pracovníky v textilním průmyslu

Více informací