Český obchodní řetězec poprvé nabídne fairtradové květiny

Český obchodní řetězec poprvé nabídne fairtradové květiny

Praha, 25. 6. 2020 – Na českém trhu doposud téměř chyběly fairtradové květiny, prodávaly se pouze ojediněle v online obchodě společnosti Florea. Prvním prodejcem, který je nabízí v kamenných obchodech, se nyní stal řetězec Lidl. V období před vysvědčením, kdy prodeje řezaných květin tradičně rostou, zařadil do sortimentu růže s certifikací Fairtrade.

Všechny květiny a rostliny v našem sortimentu mají certifikáty mezinárodních organizací garantujících jejich udržitelné pěstování. Certifikaci Fairtrade jsme dosud využívali pro kávu a řadu výrobků obsahujících kakao, jsme proto rádi, že jsme fairtradovou nabídku rozšířili i o květiny. V prvním kroku nabídneme fairtradové růže dva poslední červnové víkendy, ale pevně věříme, že nabídku budeme moci díky zájmu zákazníků do budoucna rozšířit,“ říká k nové nabídce fairtradových růží Zuzana Holá z Lidlu.

Květiny jsou celosvětově významnou fairtradovou komoditou, proto jsme rádi, že i v Česku jsou teď k dostání i v prodejnách Lidlu. Navíc v době, kdy jsou fairtradoví pěstitelé květin významně zasažení pandemií onemocnění covid-19. Na začátku pandemie, během března a dubna, zaznamenali hlavní producenti fairtradových květin, tedy pěstitelé z Keni a Etiopie, snížení prodejů o 70 až 80 procent,” říká Hana Malíková, ředitelka organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Většina fairtradových květin pochází z východní Afriky, tento sektor byl prvním, na který dopadla v Africe koronavirová krize. Ještě na podzim 2019 se ve světě ročně prodalo přes 825 milionů fairtradových květin, a to hlavně v Německu, Belgii a Finsku. V době uzavření hranic z důvodu koronavirové pandemie prodeje květin spadly na třetinu a pěstitelé růží byli posláni na nucenou dovolenou a kvůli nedostatku úspor jsou stále ohroženi hladověním.

Fakta o fairtradových květinách: