Český obchodní řetězec poprvé zavádí fairtradové květiny do stálého sortimentu

Český obchodní řetězec poprvé zavádí fairtradové květiny do stálého sortimentu

Praha, 15. 7. 2020 – Společnost Kaufland dneškem zahájila prodej řezaných květin s certifikací Fairtrade. Jedná se o růže vypěstované v Keni a podle informací Kauflandu by se měly stát stabilní součástí sortimentu. Fairtrade Česko a Slovensko vítá tento krok jako pomoc pěstitelům květin z východní Afriky, kteří významně pociťují negativní dopady pandemie covid-19 na mezinárodní obchod.

Pokud jde konkrétně o květiny, dvě hlavní pěstitelské země, tedy Keňa a Etiopie, zaznamenaly již v březnu propad poptávky o 70 až 80 procent a odhady pro zbytek roku nejsou o mnoho optimističtější. Potenciální dopad pandemie covid-19 na toto odvětví a pracovníky v něm tak může být velmi vážný. Proto oceňujeme skutečnost, že právě v této době se do českých obchodů dostávají fairtradové květiny,“ vítá rozhodnutí Kauflandu Hana Malíková, ředitelka Fairtrade Česko a Slovensko.

„Považujeme za důležité nabídnout našim zákazníkům možnost zakoupit si květiny, které byly vypěstovány v souladu s dodržováním lidských práv, zajištěním důstojných existenčních podmínek zemědělským producentům v rozvojových zemích i ochranou životního prostředí,“ vysvětlila krok Kauflandu jeho tisková mluvčí Renata Maierl.

Až do letošního roku u nás bylo možné koupit fairtradové růže v e-shopu společnosti Florea. V červnu je jako první kamenný obchod v ČR nabídl Lidl, a to podle vlastního vyjádření do odvolání, dle zájmu zákazníků. „Zařazení fairtradových růží do nabídky Kauflandu je tak dalším krokem k tomu, aby se fairtradové květiny na českém trhu trvale zabydlely,“ říká H. Malíková.

Fakta o fairtradových květinách: