Globální vzdělávání

Ve Fairtrade Česko a Slovensko chceme podpořit úsilí porozumět vztahům ve světě a připravovat se na život v 21. století. Pro život v našem světě je stále důležitější, aby člověk uměl kriticky přemýšlet a naslouchat druhým, analyzovat informace, reflektovat souvislosti a individuálně i kolektivně reagovat na nové výzvy a změny. Zorientovat se v propojeném a měnícím se světě nám pomáhá globální vzdělávání. To přispívá k pochopení našeho vztahu k ostatním lidem a místům ve světě. Směřuje nás k přijetí zodpovědnosti a nalézání způsobů, jak spolu žít s ohledem na potřeby všech a při zachování limitů planety.
CO UČIT
Pokud se chceme globálnímu vzdělávání věnovat ve škole, skautském oddíle či v knihovně, můžeme využít vzdělávací metodiky nebo lekce z webové stránky www.globalnivzdelavani.cz. Ve Fairtrade Česko a Slovensko jsme ve spolupráci s odbornicemi z organizací ADRA, ARPOK, Charita ČR, NaZemi a vzdělávacího programu Varianty organizace Člověka v tísni vytvořili přehled TOP 5 globálního vzdělávání, celkem 25 možností zapojení.
V globálním vzdělávání se můžete věnovat tématům jako klimatická změna, chudoba, dětská práce, kácení deštných pralesů, pracovní podmínky, globalizovaný obchod, odpovědná spotřeba nebo migrace. Téma fair trade se dotýká mnoha těchto témat, pro výuku můžete využít některé z našich vzdělávacích lekcí:
-
Vzdělávací lekce Záhada levných banánů
Tuto vzdělávací lekci o banánech jsme upravili z lekce britské Fairtrade Foundation s názvem Bananas don’t just grow on trees. Účastníci a účastnice se zaměří na původ potravin, na roli globálních spotřebitelů a na různé faktory cenové politiky našich oblíbených produktů. Během lekce účastníci a účastnice spolupracují na vypracování statistik, přemýšlí o spravedlnosti při zajišťování potravin a zkoumají poměr sil jednotlivých aktérů dodavatelského řetězce. Doporučujeme si k tématu projet i interaktivní web www.pribehbananu.cz.
Materiály ke stažení:
-
Vzdělávací lekce Základní potřeby
Díky této lekci z dílny Fairtrade Foundation pomocí práce s kartičkami účastníci a účastnice identifikují, co my jako lidé potřebujeme pro zajištění důstojného života. Diskutují také, jak se od sebe liší touhy a potřeby. Lekce využívá jako kontext pro učení případovou studii z kakaové farmy v Pobřeží slonoviny. Lekce je určena pro žáky a žákyně základních škol, kteří již jsou obeznámeni se základy systému Fairtrade.
Materiály ke stažení:
-
Vzdělávací lekce Cena kakaa
Skrze příběhy pěstitelů kakaa z Pobřeží slonoviny se účastníci a účastnice setkají s překážkami a problémy, kterým pěstitelé čelí, ale také se zamyslí nad tím, jak by se daná situace dala řešit a co by s tím mohli dělat oni sami. K tématu doporučujeme využít zdarma výstavy Cena kakaa.
Materiály ke stažení:
-
Vzdělávací lekce Ve stínu kakaovníku
Prostřednictvím shlédnutí mezinárodně oceněného dokumentárního filmu Ve stínu kakaovníku se účastníci a účastnice blíže seznámí s podmínkami pěstování kakaa v západoafrické zemi Pobřeží slonoviny. V následné reflexi pracují se svými emocemi pramenícími ze shlédnutí dokumentu a sdílí s ostatními své pocity, postřehy a otázky, které v nich dokument vyvolal.
Materiály ke stažení:
- Vzdělávací lekce Ve stínu kakaovníku (připravujeme)
-
Vzdělávací lekce Ochránci pralesa
Během této lekce se účastníci a účastnice seznámí s podmínkami pěstování kakaa v západoafrické zemi Sierra Leone. Objasní si základní pojmy týkající se udržitelného zemědělství a Fairtrade, které mimo jiné klade důraz na ochranu deštných pralesů. Pomocí metody INSERT prozkoumají pět způsobů ochrany životního prostředí a boje s klimatickou změnou, která zásadně ovlivňuje životy pěstitelů po celém světě.
Materiály ke stažení:
JAK UČIT
Věnovat se globálním tématům je prima. Pokud chcete vzdělávání posunout na další úroveň, objevujte celou šíři globálního vzdělávání. Ještě důležitější než CO učit je JAK to učit. Proto jsou nedílnou součástí globálního vzdělávání i principy a hodnoty, na kterých vzdělávání stojí. Díky jim jsou lidé více schopni a ochotni aktivně se podílet na řešení lokálních a globálních problémů. Globální vzdělávání funguje jako celek, právě jako takový přispívá k pochopení rozdílů, podobností a souvislostí mezi životy lidí ve světě a usnadňuje porozumění jednotlivým procesům, které je ovlivňují. Vydejte se na cestu například pomocí materiálu Objevuj svět globálního vzdělávání od NaZemi!
Pro pořádní osvětových akcí lze také přemýšlet nejen o samotném tématu akce a dopadu, ale i o hodnotovém rámci, který svou akcí člověk často nevědomky komunikuje navenek – k tomu doporučujeme náš materiál Informujeme o světě.
STAŇTE SE FAIRTRADOVOU ŠKOLOU
Pokud se na své škole chcete věnovat Fairtrade systematičtěji a máte zájem o větší podporu z naší strany, staňte se Fairtradovou školou. Pro udělení titulu Fairtradová škola musíte splnit 5 kritérií, spolupráce pro vás nepřináší žádnou velkou administrativní zátěž. Prvním krokem bývá většinou seskupení party pedagogů a studentů pro společné založení řídicí skupiny a následné vytvoření profilu na webu kampaně.
V rámci kampaně Fairtradová škola vám nabízíme podporu věnovat se globálním tématům, informační a metodické materiály, výstavy, máme i materiál s tipy na začlenění fair trade do výuky, ale i tipy, jak fair trade propagovat na škole.