Fairtrade

 • Co je Fairtrade?

  Co je Fairtrade?

 • Známka FAIRTRADE

  Známka FAIRTRADE

 • Standardy Fairtrade

  Standardy Fairtrade

 • Fairtrade certifikace a kontrola

  Fairtrade certifikace a kontrola

 • Jak poznat fairtradové výrobky

  Jak poznat fairtradové výrobky

 • Mýty o Fairtrade

  Mýty o Fairtrade

 • O nás

  O nás

Co je Fairtrade?

Fairtrade je certifikace zboží, které splňuje určité sociální, ekonomické a ekologické standardy. Smyslem této certifikace je poskytnout pěstitelům, zaměstnancům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu (zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky) možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Výrobci v rámci systému Fairtrade dostávají za svou práci výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí.

Známka FAIRTRADE

Známka FAIRTRADE® označuje zboží, které bylo vyrobeno v souladu se standardy Fairtrade. Při jeho produkci tak byla zachována přísná sociální, environmentální i ekonomická kritéria.

Standardy Fairtrade

Všechny produkty, které na sobě nesou ochrannou známku FAIRTRADE, byly vyrobeny a obchodovány podle mezinárodních standardů organizace Fairtrade International. Tyto standardy mají za cíl bojovat s chudobou a zlepšovat postavení pěstitelů i dalších pracujících v zemích globálního Jihu. Těmito standardy se musí řídit pěstitelé, výrobci i obchodníci.

Fairtrade certifikace a kontrola

V roce 2003 byla založena certifikační společnost FLOCERT GmBH. Jejím účelem je pravidelně auditovat dodržování standardů Fairtrade v pěstitelských organizacích, na plantážích, u obchodníků a zpracovatelů. Takto funguje systém certifikace Fairtrade.

Jak poznat fairtradové výrobky

Fairtradové výrobky jsou ty, které jsou označené certifikační známkou FAIRTRADE®, nebo takové výrobky, které pocházejí od členů Světové fairtradové organizace (WFTO).

 

Mýty o Fairtrade

Pro pěstitele ze zemí globálního Jihu má Fairtrade hmatatelné a prokazatelné přínosy. Přesto lze občas slyšet vůči systému Fairtrade výhrady. Některé jsou oprávněné a Fairtrade se je snaží řešit. Jiné se ale zakládají na nepochopení nebo na nepravdivých informacích. Které mýty o Fairtrade zaznívají nejčastěji a jaká je realita?

Fakta a čísla

O nás

Jsme nevládní nezisková organizace, která sdružuje organizace a fyzické osoby zabývající se podporou myšlenky fair trade, tedy spravedlivého obchodu. Zjistěte, kdo jsou naši členové, kdo tvoří náš tým a jakou máme správní radu.