Známka FAIRTRADE

Známka FAIRTRADE® označuje zboží, které bylo vyrobeno v souladu se standardy Fairtrade. Při jeho produkci tak byla zachována přísná sociální, environmentální i ekonomická kritéria.
Všechna níže uvedená loga zajišťují družstvům drobných pěstitelů v zemích globálního Jihu dlouhodobé obchodní vztahy, stabilní cenu a zlepšování životních podmínek. Pěstitelé, ale i zaměstnanci na plantážích získávají také sociální příplatek, který se využívá na komunitní projekty. Standardy certifikace obsahují i kritéria týkající se demokratické správy družstev, ochrany životního prostředí a bezpečných pracovních podmínek. Kontroly provádí certifikační společnost FLOCERT.
Produktová známka FAIRTRADE
Známka FAIRTRADE označuje zboží vyprodukované a obchodované v rámci systému Fairtrade: všechny suroviny výrobku, které jsou dostupné jako fairtradové, musí pocházet od certifikovaných výrobců. Tato známka označuje jednosložkové produkty (banány, káva apod.), které mají fyzicky dohledatelný dodavatelský řetězec a není u nich možné použít tzv. hmotnostní poměr. (O dohledatelnosti a hmotnostním poměru se dočtete více na konci tohoto textu.)
Pokud se jedná o výrobek složený (například sušenky, čokoláda apod.) a všechny suroviny tohoto produktu pocházejí od certifikovaných výrobců, je známka FAIRTRADE doplněna o šipku, která odkazuje na další informace uvedené na zadní straně produktu. Takto se označují také výrobky, u kterých je použit tzv. hmotnostní poměr.
Speciální známky FAIRTRADE
Známka FAIRTRADE pro bavlnu se používá pro surovou bavlnu, která vznikla za podmínek certifikace Fairtrade a má fyzicky dohledatelný dodavatelský řetězec. Tato bavlna je vždy zpracovávána odděleně od nefairtradové bavlny.
Známka FAIRTRADE pro zlato znamená, že použité zlato pochází z certifikovaných zdrojů a má fyzicky dohledatelný dodavatelský řetězec. Na konkrétním produktu se potom označení objevuje ve formě puncu.
Známky FAIRTRADE pro suroviny
Mimo klasické známky FAIRTRADE existují ještě samostatné známky pro jednotlivé přísady složených (kompozitních) produktů. Pro pěstitele konkrétních surovin se nemění vůbec nic. Jsou jim zaručeny veškeré benefity systému Fairtrade, stejně tak kontrola probíhá úplně stejným způsobem – prostřednictvím společnosti FLOCERT. Výrobky, u kterých je použit tzv. hmotnostní poměr, jsou opět označeny malou šipkou u známky, která odkazuje na další informace uvedené na obalu produktu.
Známka FAIRTRADE pro suroviny znamená, že ta konkrétní přísada složeného produktu, jejíž známka se na obalu objevuje, je obchodována v rámci systému Fairtrade. Příkladem může být třeba fairtradové kakao v sušenkách nebo fairtradové růže v kytici složené z více druhů květin. V případě známky pro suroviny u bavlny to znamená, že předem dohodnutá část bavlny, kterou používá přádelna, pochází z fairtradových zdrojů a má fyzicky dohledatelný dodavatelský řetězec.
Rozdíl mezi klasickou známkou FAIRTRADE a známkou FAIRTRADE pro suroviny je tedy v tom, že u klasické známky musí být fairtradové všechny suroviny, které jsou obecně dostupné v systému Fairtrade. V případě známky pro suroviny se certifikace Fairtrade týká pouze té konkrétní uvedené suroviny. Takto může systém Fairtrade podporovat zvyšování poptávky po fairtradových surovinách od drobných pěstitelů ze zemí globálního Jihu, spotřebitelům je naopak nabízen širší sortiment fairtradového zboží.
-
Fyzická dohledatelnost surovin
Většina surovin s certifikací Fairtrade, například káva, banány či květiny, jsou v dodavatelském řetězci plně dohledatelné – to znamená, že jsou v průběhu zpracování a přepravy vždy fyzicky oddělené od necertifikovaných surovin. U některých surovin je však náročné tohoto docílit; fyzické oddělování certifikovaných a necertifikovaných surovin by pro pěstitele mohlo být náročné a velmi nákladné, a tedy kontraproduktivní.
Ve Fairtrade existují čtyři suroviny, kde je fyzické oddělení náročné a mohlo by negativně ovlivňovat prodeje pěstitelů – jsou to kakao, čaj, třtinový cukr a ovocné džusy. Tyto suroviny standardně procházejí složitým procesem zpracování a jsou smíchány na výrobních linkách, v továrnách či při přepravě.
Fairtrade proto využívá režimu tzv. hmotnostního poměru.
-
Hmotnostní poměr
V rámci hmotnostního poměru mohou zpracovatelé během procesu zpracování fairtradové a nefairtradové suroviny smíchat. Jedinou podmínkou je, že množství prodané certifikované suroviny je evidováno a auditováno v celém dodavatelském řetězci. Tento proces zajistí, že množství surovin, které jsou na výsledném výrobku označeny jako fairtradové, se shoduje s množstvím suroviny, kterou pěstitelská družstva skutečně prodala.
Příklad: Výrobce džusů, který při výrobě míchá fairtradové pomeranče s pomeranči bez certifikace, označí známkou FAIRTRADE jen takový počet balení svých džusů, který odpovídá množství pomerančů zakoupených od fairtradových pěstitelů (s certifikací Fairtrade). Čím větší množství výchozí suroviny (pomerančů) nakoupí s certifikací, tím více svých produktů může označit známkou FAIRTRADE.
Využívání hmotnostního poměru usnadňuje pěstitelům, zpracovatelům i výrobcům nakládání s fairtradovými surovinami a ve výsledku tedy vede k většímu uplatnění těchto surovin. Díky tomu se pěstitelům zvyšují příležitosti, aby prodali své certifikované suroviny i u těch komodit, u nichž nelze jednoduše zajistit oddělení certifikovaných a necertifikovaných surovin v celém dodavatelském řetězci.