Sportovní míče

Když se kdekoli ve světě hraje fotbal, volejbal, basketbal nebo ragby, většina zúčastněných neví nic o hlavní součásti každé hry – o míči. Mnoho míčů je vyrobeno ručně za velmi špatných pracovních podmínek. Ručně šité fotbalové míče pochází převážně z Pákistánu; v chudinském regionu Sialkot na severu země se ročně vyrobí přibližně 40 milionů míčů, před mistrovstvím světa až 60 milionů. V Pákistánu pracuje na ruční výrobě míčů celkem asi 40 000 lidí.
ČASTÉ PROBLÉMY PŘI VÝROBĚ MÍČŮ
- Pracovníci, kteří míče šijí, nejsou placeni za hodinu, ale za míč. Přesčasy nejsou zaplacené a platy jsou obvykle daleko nižší než zákonná minimální mzda.
- Mnoho výrobců míčů pracuje 7 dní v týdnu až 12 hodin denně, aby se uživili, přesto chudoba nutí rodiče nechat pracovat i své děti, aby se zvýšil příjem rodiny.
- Dětská práce při ruční výrobě sportovních míčů je běžná. Kvůli nedostatku vzdělání je pro tyto děti pak obtížné vymanit se z chudoby.
CO PŘINÁŠÍ FAIRTRADE
-
STANDARD PRO NÁJEMNOU PRÁCI
Fairtrade zaručuje, že výrobci míčů dostanou za svou namáhavou ruční práci spravedlivější mzdu. Standardy Fairtrade pro ně vyžadují alespoň národní minimální mzdu a další postupné zlepšování pracovních podmínek a platů.
-
Pracovní podmínky
Ze standardů Fairtrade mají užitek zvláště ženy, protože standardy zakazují diskriminaci žen a vyžadují, aby zaměstnavatelé v továrnách nebo šicích centrech ženám zajistili pracovní podmínky speciálně přizpůsobené jejich potřebám. Kromě toho standardy také zakazují dětskou práci.