Fairtrade v médiích

Fairtrade v médiích

10. 12. 2020, jicinsky.denik.cz: Kopidlenská škole chce být fér!

  • …Kampaň Fairtrade (FT) je zařazena do školního vzdělávacího programu. V mateřské škole děti pro výuku využívají pexesa. „Na obrázcích mají komodity, které se řadí do programu fair trade jako káva, kakao, banány, čaj a třtinový cukr. K produktu si přiřazují rostlinu, ze které se surovina získává,“ popisuje Václav Hylmar nenásilnou formu vzdělávání u malých dětí….”

4. 12. 2020, dtest.cz: Čokoláda a společenská zodpovědnost, velké téma dneška

  • Nejspolehlivější je řídit se nezávislým certifikátem. Nejpoužívanější při certifikaci kakaa a kakaových výrobků jsou Fairtrade, Rainforest Alliance a UTZ. Najdete je také na kávě či čaji. Fairtrade je nejpřísnější. Nicméně existují i další spolehlivá ekologická označení, například evropské logo Ecolabel nebo mezinárodní značky o bio výrobě.”

1. 12. 2020,  casopisczechindustry.cz, prazsky-zpravodaj.cz, Haló novinyretailsnews.cz, mistoprodeje.cz: Advent znamená boom v prodeji čokoládových výrobků

1. 12. 2020, Nový Prostor: Z Blanska až do Abidžanu (Stanislav Komínek, pdf)

23. 11. 2020, apetitonline.cz: Proč kupovat fair trade čokoládu?

  • “Označení fair trade vyjadřuje, že výrobci dostali za prodej čokolády poctivě zaplaceno a že prodej proběhl za férových podmínek (fair = férový, trade = obchod). Toto slovní spojení se píše malými písmeny, na rozdíl od slova Fairtrade, které označuje certifikaci výrobků.”

11. 11. 2020, E15: informace o prodejích fairtradové kávy u OMV

  • “…Loni jí firma v Česku prodala celkem 61 tun. To představovalo fairtradový příspěvek přes 600 tisíc korun. Díky tomu mohla například Elisabeth Kinunda z Tanzánie využít lékařskou pomoc. Kávovým farmářům pomáhá organizace Fairtrade tím, že jim garantuje minimální cenu výkupu, tři dolary za kilogram zelené kávy. Kromě spravedlivějších výkupních cen pomáhá organizace tím, že ve svých standardech zakazuje dětskou a otrockou práci, pomáhá při dodržování lidských a pracovních práv a aktivně přispívá k šetrnému přístupu k životnímu prostředí.”

20. 10. 2020, Podcast pro neziskovky: Hanka Malíková o Fairtrade

12. 10. 2020, bio-info.cz, spolecenskaodpovednost.cz, retailnews.cz: Fairtrade ČS od října spouští osvětovou reklamní kampaň

6. 9. 2020, Vyškovský deník: Za férový obchod získala Otnice ocenění. Jako teprve třináctá obec v Česku

4. 9. 2020, Události v regionech (Brno) ČT1: První fairtradová vesnice Otnice na Vyškovsku

  • Otnice na Vyškovsku se jako první vesnice v Česku můžou pochlubit titulem fairtradová obec. Připojily se tak k 12ti městům v České republice – mezi nimi třeba k Hodonínu nebo Vsetínu.

1. 9. 2020, ekolist.cz: Hana Malíková: O systému Fairtrade je možné diskutovat. Ale férově

11. 8. 2020, RetailNews: Popularita fairtradových produktů v Kauflandu roste

2. 8. 2020, Enviweb: Etickou certifikaci Fairtrade zná třikrát více Čechů než před deseti lety

28. 7. 2020, Místo prodeje.cz: O zboží s certifikací Fairtrade je mezi českými zákazníky rostoucí zájem

15. 7. 2020, ekolist.cz: Chcete fairtrade růže? Už pro ně můžete do supermarketu. Jen musíte vědět do kterého

2. 7. 2020, Svět potravin: Povědomí o Fairtrade u nás roste, férové nákupy zná třikrát více lidí

25. 6. 2020, Místo prodeje.cz: Český obchodní řetězec poprvé nabídne fairtradové květiny

3. 6. 2020, Haló noviny: Fairtrade reaguje na pandemii

23. 4. 2020, Třebíčský deník: Ze zahrady či parku se letos Férová snídaně přesune domů. Ale bude

20. 4. 2020, DVTV: Na plantážích pro Starbucks a Nespresso dřely děti

20. 4. 2020, ihned.cz: Na plantážích pro Starbucks a Nespresso dřely děti

  • Největší potíž je v tom, že lidé dostávají málo zaplaceno. Chudoba je hlavní příčinou dětské práce. Zásadním problémem je v západní Africe, odkud pochází velká část produkce kakaa, říká Hana Malíková, ředitelka Fairtrade ČR a SR v rozhovoru pro DVTV.  

8. 4. 2020, Retailnews: Fairtrade International umožnila v reakci na covid-19 vyplácení příplatku přímo pěstitelům

27. 3. 2020, Flowee: Zhořkne vám čokoláda? Na plantážích kakakovníků pořád otročí děti

1. 3. 2020, idnes.cz: Temná stránka byznysu s čokoládou

24. 2. 2020, reportáž v Reportéři ČT: Příliš hořká čokoláda

  • Jako milovníci čokolády se pravidelně těšíme na přísun své oblíbené pochoutky. Málokdo si však umí představit, co se děje, než si ji rozbalíme ve stříbrném obalu. Až 40 % kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí, se pěstuje na Pobřeží slonoviny. Dělníci na plantážích dostávají za svou tvrdou práci žebráckou mzdu, ale velmi často jsou zde využívány i děti. Ty jsou vykupovány od rodin pod příslibem světlé budoucnosti, která se však záhy mění v peklo. Více v reportáži Jakuba Freiwalda.

16. 2. 2020, Objektiv: Indie: Kerala

  • Kéralareportáž z nejhezčích států Indie nevynechá typickou plavbu na malých lodích a vyrazí s kamerou za místními pěstiteli kávy. Co rozhoduje o její kvalitě, se dozvíte v reportáži v Objektivu České televize.

11. 2. 2020, Mistoprodeje.cz: Svatý Valentýn zvyšuje prodeje řezaných květin

24. 1. 2020, Seznam Zprávy: Dětská práce, bída, únosy i to je za výrobou oblíbené čokolády

  • Že je situace na kakaových plantážích v západní Africe neudržitelná, potvrzuje i náš kolega Standa Komínek osobním svědectvím v reportáži na Seznamu Zprávy.  Na plantáži nepracují jen muži, kteří ty plantáže vlastní, ale protože ta práce je velmi náročná, najímají si dělníky. A jelikož výkupní ceny jsou velmi nízké, často si nemohou dovolit zaplatit dospělé, a proto musí využívat tu nejlevnější pracovní sílu – vlastní děti,“ popisuje zážitky z cest po kakaových plantážích pracovník české pobočky mezinárodní organizace Fairtrade Stanislav Komínek.