Fairtrade v médiích

Fairtrade v médiích

23. 4. 2020, Třebíčský deník: Ze zahrady či parku se letos Férová snídaně přesune domů. Ale bude

20. 4. 2020, DVTV: Na plantážích pro Starbucks a Nespresso dřely děti

20. 4. 2020, ihned.cz: Na plantážích pro Starbucks a Nespresso dřely děti

  • Největší potíž je v tom, že lidé dostávají málo zaplaceno. Chudoba je hlavní příčinou dětské práce. Zásadním problémem je v západní Africe, odkud pochází velká část produkce kakaa, říká Hana Malíková, ředitelka Fairtrade ČR a SR v rozhovoru pro DVTV.  

8. 4. 2020, Retailnews: Fairtrade International umožnila v reakci na covid-19 vyplácení příplatku přímo pěstitelům

27. 3. 2020, Flowee: Zhořkne vám čokoláda? Na plantážích kakakovníků pořád otročí děti

1. 3. 2020, idnes.cz: Temná stránka byznysu s čokoládou

24. 2. 2020, reportáž v Reportéři ČT: Příliš hořká čokoláda

  • Jako milovníci čokolády se pravidelně těšíme na přísun své oblíbené pochoutky. Málokdo si však umí představit, co se děje, než si ji rozbalíme ve stříbrném obalu. Až 40 % kakaových bobů, z nichž se čokoláda vyrábí, se pěstuje na Pobřeží slonoviny. Dělníci na plantážích dostávají za svou tvrdou práci žebráckou mzdu, ale velmi často jsou zde využívány i děti. Ty jsou vykupovány od rodin pod příslibem světlé budoucnosti, která se však záhy mění v peklo. Více v reportáži Jakuba Freiwalda.

16. 2. 2020, Objektiv: Indie: Kerala

  • Kéralareportáž z nejhezčích států Indie nevynechá typickou plavbu na malých lodích a vyrazí s kamerou za místními pěstiteli kávy. Co rozhoduje o její kvalitě, se dozvíte v reportáži v Objektivu České televize.

11. 2. 2020, Mistoprodeje.cz: Svatý Valentýn zvyšuje prodeje řezaných květin

24. 1. 2020, Seznam Zprávy: Dětská práce, bída, únosy i to je za výrobou oblíbené čokolády

  • Že je situace na kakaových plantážích v západní Africe neudržitelná, potvrzuje i náš kolega Standa Komínek osobním svědectvím v reportáži na Seznamu Zprávy.  Na plantáži nepracují jen muži, kteří ty plantáže vlastní, ale protože ta práce je velmi náročná, najímají si dělníky. A jelikož výkupní ceny jsou velmi nízké, často si nemohou dovolit zaplatit dospělé, a proto musí využívat tu nejlevnější pracovní sílu – vlastní děti,“ popisuje zážitky z cest po kakaových plantážích pracovník české pobočky mezinárodní organizace Fairtrade Stanislav Komínek.